avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... O societate mai poare reveni platitoare de impozit ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

O societate mai poare reveni platitoare de impozit micro?

Bună ziua!
O societate platitoare de impozit micro de la înființare (2019) pana la 1.01.2023 cand s-a schimbat legislația si a trecut la profit, mai poate reveni la impozit micro incepand cu ianuarie 2024 indeplinind condițiile date?
Va mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 5 Decembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 12:55, 5 Decembrie 2023
da daca la 31.12.2023 indepliniti conditiile ( CA <500.000 euro si sa aveti un salariat )
Ultima modificare: Marți, 5 Decembrie 2023
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare societate de la 1 ianuarie 2024? stela chelner stela chelner Buna ziua! O societate care a fost micro de la infiintare, a trecut incepind cu ian 2023 la impozit pe profit . Nu a avut salariati.Mai poate revenii la ... (vezi toată discuția)
Am deschis o firmă in noiembrie 2022 fără angajat. Constantinesis Constantinesis Buna ziua! Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat, neplătitoare TVA deci intra la categoria Micro doar 2 luni. Deoarece nu pot avea angajat ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la impozit pe profit la micro de 1% este posibila din 2024? Andreea Muresan Andreea Muresan Buna ziua! Conform noilor reguli am trecut in 2023 la impozit pe profit de la 16% ( de la micro 3% in 2022). As vrea sa stiu daca va fi posibil ca din ... (vezi toată discuția)