Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit forfetar 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit forfetar 2010

Se mai plateste impozitul forfetar pe 2010? S-au decis categoriile (obiecte de activitate) care raman si care nu? Cum se va proceda anul acesta?
Impozitul forfetar, care va intra in vigoare in acest an, va fi aplicat afacerilor din domeniul turismului, centrelor de fitness, dar si pompelor funebre.

In total, Guvernul a propus 26 de activitati pentru care va fi aplicat impozitul forfetar, au declarat surse guvernamentale, citate de Mediafax.

Premierul Emil Boc i-a cerut ministrului de Finante, Sebastian Vladescu, sa stabileasca sistemul de aplicare a impozitului forfetar, restrans la anumite activitati, pana in luna februarie.
Nimic concret in acest moment, exista o lista cu activitatile impozitate forfetar (cuprinde 26 de activitati) dar nu este reglementat nimic prin lege. Exprimarea lor este : se intentioneaza ca in semestrul doi sa transformam impozitul minim in impozit forfetar in zona unde este evaziunea fiscala.
Concluzie: posibil ca vom plati impozit minim in trim.I si II....apoi vom vedea. Numai bine !
malamut a scris:

Impozitul forfetar, care va intra in vigoare in acest an, va fi aplicat afacerilor din domeniul turismului, centrelor de fitness, dar si pompelor funebre.

In total, Guvernul a propus 26 de activitati pentru care va fi aplicat impozitul forfetar, au declarat surse guvernamentale, citate de Mediafax.

Premierul Emil Boc i-a cerut ministrului de Finante, Sebastian Vladescu, sa stabileasca sistemul de aplicare a impozitului forfetar, restrans la anumite activitati, pana in luna februarie.

In cazul suspendarii activitatii , se mai plateste impozitul forfetar?
In cazul suspendarii activitatii, demers efectuat la ONRC, nu se mai plateste impozit minim de la data suspendarii .