avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit forfetar 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit forfetar 2010

Se mai plateste impozitul forfetar pe 2010? S-au decis categoriile (obiecte de activitate) care raman si care nu? Cum se va proceda anul acesta?
Cel mai recent răspuns: DOAR_NOI , utilizator 17:38, 6 Februarie 2010
Impozitul forfetar, care va intra in vigoare in acest an, va fi aplicat afacerilor din domeniul turismului, centrelor de fitness, dar si pompelor funebre.

In total, Guvernul a propus 26 de activitati pentru care va fi aplicat impozitul forfetar, au declarat surse guvernamentale, citate de Mediafax.

Premierul Emil Boc i-a cerut ministrului de Finante, Sebastian Vladescu, sa stabileasca sistemul de aplicare a impozitului forfetar, restrans la anumite activitati, pana in luna februarie.
Nimic concret in acest moment, exista o lista cu activitatile impozitate forfetar (cuprinde 26 de activitati) dar nu este reglementat nimic prin lege. Exprimarea lor este : se intentioneaza ca in semestrul doi sa transformam impozitul minim in impozit forfetar in zona unde este evaziunea fiscala.
Concluzie: posibil ca vom plati impozit minim in trim.I si II....apoi vom vedea. Numai bine !
malamut a scris:

Impozitul forfetar, care va intra in vigoare in acest an, va fi aplicat afacerilor din domeniul turismului, centrelor de fitness, dar si pompelor funebre.

In total, Guvernul a propus 26 de activitati pentru care va fi aplicat impozitul forfetar, au declarat surse guvernamentale, citate de Mediafax.

Premierul Emil Boc i-a cerut ministrului de Finante, Sebastian Vladescu, sa stabileasca sistemul de aplicare a impozitului forfetar, restrans la anumite activitati, pana in luna februarie.



In cazul suspendarii activitatii , se mai plateste impozitul forfetar?
In cazul suspendarii activitatii, demers efectuat la ONRC, nu se mai plateste impozit minim de la data suspendarii .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit trim 1 2010 lylyan lylyan Buna Daca am inreg pierdere in trim 1 din 2010 platesc imp aferent CA pe 2009? multumesc (vezi toată discuția)
As dori schimbarea og34/2009 lumi71 lumi71 Cred ca toata lumea ar dori sa schimbe aceasta OG, care contravine multor principii care stau la baza existentei unei societati comerciale. In privinta ... (vezi toată discuția)
Taxa forfetara bandi2 bandi2 nu stiu cat de legal este aceasta taxa, din moment ce vanzarile merg prost, practic nu fac dacat sa dau la stat, si eu raman cu nimic... se poate asa ceva? eu ... (vezi toată discuția)