Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua.Vecinul de la apartamentul alăturat a scos ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua.Vecinul de la apartamentul alăturat a scos tubul ...

Bună ziua.Vecinul de la apartamentul alăturat a scos tubul de evacuare al centralei termice în condensare ( prin latura mica a balconului sau) poziționat ( tubul) paralel cu fațada blocului la o distanta de circa 80 cm fata de geamul dormitorului meu( măsurat de la capătul tubului pana la marginea ferestrei) , și tot fumul imi bate în geam, neputând sa deschid geamul sa aerisesc. Instalarea a fost facuta cu o firma autorizata dar pt mine e irelevant atâta timp cât acest lucru îmi creaza disconfort. Va rog foarte mult sa-mi spuneți dacă instalarea a respectat normativele și ce prevăd acestea , care e baza legala, și ce pot face legal sa-l detrmin sa rezolve situația.Multumesc.
Ne intrebati pe noi daca lucrarea a respectat normativele.... Pai daca chitul de evacuare se afla atat de aprope de geamul dvs., parerea mea personala este ca nu este bine(aici ar trebui parerea unui specialist in domeniu).
1. Daca vecinul nu modifica de buna voie amplasarea acelui chit de evacuare, faceti o notificare as. prop. de care apartineti (cu nr. de inregistrare).
2. Daca nu se remediaza situatia, puteti sa chemati in instanta vecinul dvs. si firma care a montat CT si chitul de evacuare - pentru acest lucru va trebui sa apelati la un avocat. Vecinul pierde in mod sigur si sa-i cereti si daune materiale (costul serv. avocat).
Succes!
Mulțumesc d-le Grecu. Cand am întrebat de normative vroiam sa știu care este distanta legala intr-o astfel de situație deci dacă aceasta distanta de 80 cm este înscrisă în vreun normativ ( cum sa-i spun )/ lege și eventual care este aceasta, ca să pot sa-i trimit o notificare în care sa menționez baza legala.

Adam Grecu a scris:

Ne intrebati pe noi daca lucrarea a respectat normativele.... Pai daca chitul de evacuare se afla atat de aprope de geamul dvs., parerea mea personala este ca nu este bine(aici ar trebui parerea unui specialist in domeniu).
1. Daca vecinul nu modifica de buna voie amplasarea acelui chit de evacuare, faceti o notificare as. prop. de care apartineti (cu nr. de inregistrare).
2. Daca nu se remediaza situatia, puteti sa chemati in instanta vecinul dvs. si firma care a montat CT si chitul de evacuare - pentru acest lucru va trebui sa apelati la un avocat. Vecinul pierde in mod sigur si sa-i cereti si daune materiale (costul serv. avocat).
Succes!

Va pierdeți și timpul și banii pentru că în instanță vecinul vine cu proiectul executat de o firmă autorizată care respectă normativul de proiectare și execuție a instalațiilor interioare de gaz natural,verificat și aprobat de distribuitorul de gaz.
În instanță doar verificărilor și aprobările experților contează, nu vorbele.
Dumneavoastră nu puteți veni doar cu vorbe pentru că nu aveți nimic pe ce să vă bazați, așa cum are vecinul verificări și aprobări.
mitabiciclista, utilizator
@mitabiciclista,
In principiu dvs. aveti dreptate, in faza cu instanta, dar va atrag atentia ca aici nu este vorba despre ...proiectul executat de o firmă autorizată care respectă normativul de proiectare și execuție a instalațiilor interioare de gaz natural,verificat și aprobat de distribuitorul de gaz.
Instalatia de gaze naturale se termina la intrarea in centrala sau la aragaz - punct!
Ceea ce a facut firma autorizata, nu a respectat / nu a tinut cont de felul cum a scos chitul de evacuare in exterior, ci a tinut cont de "sugestia" clientului, ca asa i-a venit lui mai bine in balcon.
Acum ce sa zic, faza cu montarea CT in balcon, nici nu stiu cat de conforma / legala este, dar asat-i alta poveste. Treaba lui este ca acolo poate sa inghete...
Eu sfatuiesc pe initiatoarea topicului, sa faca niste fotografii, sa le printeze si sa mearga la o firma autorizata (alta sau chiar ce-a care a lucrat le vecin si sa le ceara parerea.
Raman la parerea ca daca discutand omeneste cu vecinul, sa-si reamplaseze iesirea chitului de evacuare (eu l-as vedea in pozitie perpendiculara fata de ce-a actuala), acesta nu intelege, ar trebui consultati un avocat.

Nu se amesteca nici o altă firmă care nu are treaba cu montajului executat de altă firmă.
mitabiciclista, utilizator