Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua , locuiesc în Austria și sunt pensionară ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua , locuiesc în Austria și sunt pensionară limita ...

Bună ziua , locuiesc în Austria și sunt pensionară limita de vârstă din România , acum lucrez și la data de 1 nov 2024 aș împlini vârsta de pensionare în Austria 60,6 luni . Dacă din luna martie nu mai lucrez pot beficia de șomaj în Austria ținând cont ca am pensie comunitară , mentionez ca in Austria am lucrat până la momentul respectiv 14 ani și nu am beneficiat niciodată de șomaj . Va multumim .
Interesați-vă la instituțiile statului din Austria. S-ar putea să aveți nevoie de 15 ani vechime și acolo pentru pensionare.
Dacă n-o scoateți la capăt cu funcționarii austrieci, plătiți o consultanță juridică la un avocat austriac.

Eu locuiesc în vestul țării unde majoritatea femeilor lucrează în Austria la îngrijit bătrânii, și majoritatea îmi spun că pentru a primi pensie din Austria au nevoie de minim 15 ani vechime acolo, dacă au lucrat oficial la alb.
Am și rude din familie, și cunostințe, și cunosc foarte bine informațiile referitoarele la menajerele care lucrează în Austria.

Este adevărat că sunt plătite foarte bine, cam 100 euro la zi, iar cazarea este gratuită, iar mâncarea le-o asigură gratuit familia..
Dapix, utilizator

jasminne a scris:

Bună ziua , locuiesc în Austria și sunt pensionară limita de vârstă din România , acum lucrez și la data de 1 nov 2024 aș împlini vârsta de pensionare în Austria 60,6 luni . Dacă din luna martie nu mai lucrez pot beficia de șomaj în Austria ținând cont ca am pensie comunitară , mentionez ca in Austria am lucrat până la momentul respectiv 14 ani și nu am beneficiat niciodată de șomaj . Va multumim .

1. Pentru a beneficia de pensie, numărul minim de ani de contribuţii este de 15.

2. Dacă vă pierdeți locul de muncă în Austria, veți avea dreptul la ajutor de șomaj dacă:
- Cereți pentru prima dată ajutor de șomaj: ați fost asigurat pentru șomaj de cel puțin 52 de săptămâni în ultimele 24 de luni.
- Ați primit ajutor de șomaj în trecut: ați fost asigurat pentru șomaj timp de cel puțin 28 de săptămâni în ultimele 12 luni.
- Vă înregistrați la biroul de ocupare a forței de muncă relevant din Austria sau la AMS (Arbeitsmarktservice).
[ link extern ]