Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, sunt in partaj cu fostul sot, in discutie ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, sunt in partaj cu fostul sot, in discutie fiind un ...

Buna ziua, sunt in partaj cu fostul sot, in discutie fiind un apartament cu credit ipotecar in chf, asteptam motivarea pe fond, la partaj, intre timp am obtinut o reducere la soldul in chf si trecerea pe lei la restul datoriei, intrebare, fostul sot care este cosemnatar si girant si poprietar pe actele casei, nu vrea sa semneze actul aditional la contract si respectiv la notar, termenul este scurt, pot sa l oblig prin instantă? sau eu in urma partajului, pot sa i dau mai putin din ceea cea i se cuvine, cu suma pe care o piertd din nesemnarea ofertei bancii? cum fac? Multumesc frumoa.
Bună ziua,
Nu poate fi obligat să semneze nici un act. Dacă sunteți deja într-un proces de partaj, probabil că dv. doriți să preluați casa și să-i restituiți suma pe care a achitat-o pana la momentul partajului. Puteți încerca soluționarea partajului prin mediere și veți beneficia de o reducere a taxei judiciare cu 1,5%. Pentru soluționarea partajului prin mediere puteți cere suspendarea judecății... aveți multe facilități deoarece negocierile sunt libere și puteți fi asistă de profesioniști și cu siguranță veți găsi împreună cea mai bună soluție.