avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua lege a pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua lege a pensiilor

Noua lege a pensiilor

Vă salut cu respect !
Apelez la ajutorul dv. pentru o nelămurire :
În ianuarie 2024 , toate pensiile vor fi mărite . În septembrie 2024 , dacă intră în vigoare noua lege a pensiilor , se va face o recalculare a tuturor pensiilor . Asta nu înseamnă că toate vor crește . Beneficiez de o pensie decentă , obținută prin muncă cinstită și în condiții grele . Am un total de 100 de puncte . După ce formulă de calcul aflu când voi beneficia de următoarea mărire ?
Mulțumesc frumos pentru răspuns
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:41, 10 Decembrie 2023
Am inteles . Nu putem face un calcul pentru ca nu cunoastem VPR din 2025 . Simplu . Multumesc pentru raspuns
Din cauza indicelui de corectie pierd un punct din punctajul mediu anual . Punctele de stabilitate se adauga la totalul de puncte realizate ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Decembrie 2023
6Victor7, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu există stagiu complet de 32 ani, 1 luni și 19 zile.In cazul d-voastră poate fi: 25 ani,sau mai sigur două stagii complete.25 ani pentru condiții speciale și 35 pentru restul.Adunati defalcatul(din ce se compune) și trebuie să a iasă totalul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Decembrie 2023
Carp Mircea, utilizator
Aveți dreptate
Am verificat decizia și la rubrica respectivă este menționat de două ori 25 de ani
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Decembrie 2023
6Victor7, utilizator
Eu cred că sunt cele două menționate de mine.25 ani pentru condiții speciale și 35 pentru restul.Impartiti total puncte la 25, apoi aplicați indicele de corecție de 1,41 și vedeți ce va ieși.Eu spun că nu va corespunde cu punctajul mediu anual aflat în plată.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Decembrie 2023
Carp Mircea, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensie in plata din 2015 : barbat , 35 ani stagiu complet de ... Gbaesu Gbaesu Pensie in plata din 2015 : barbat , 35 ani stagiu complet de cotizare, 50 puncte. Dupa recalculare punctajul va creste prin impartirea numarului total de ... (vezi toată discuția)
Clarificare mod de indexare a pensiei 5752187 5752187 Va rugam clarificari in urmatoarea speta: Varianta 1.Pensionare anticipata partiala conform legii 263/2010 Avem un angajat care are o decizie de ... (vezi toată discuția)
Calcul punctaj mediu interval interval De cand cu racalcularea pensiilor, incerc sa dau mai multa atentie datelor de calcul mentionate in decizia de pensie pe care am primit-o cu multi ani in urma. ... (vezi toată discuția)