avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua lege a pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua lege a pensiilor

Noua lege a pensiilor

Vă salut cu respect !
Apelez la ajutorul dv. pentru o nelămurire :
În ianuarie 2024 , toate pensiile vor fi mărite . În septembrie 2024 , dacă intră în vigoare noua lege a pensiilor , se va face o recalculare a tuturor pensiilor . Asta nu înseamnă că toate vor crește . Beneficiez de o pensie decentă , obținută prin muncă cinstită și în condiții grele . Am un total de 100 de puncte . După ce formulă de calcul aflu când voi beneficia de următoarea mărire ?
Mulțumesc frumos pentru răspuns
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:41, 10 Decembrie 2023
Total puncte 100,39561
Puncte aflate în plată 5,66254

După calcul mi-a ieșit 5,6623124
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Decembrie 2023
6Victor7, utilizator
Am inteles.
Punctajul mediu anual in cazul d-voastra s-a raportat la un singur stagiu complet.
Cel de 25 ani.
Proba:
100,39561:25x141%=5,66231 punctaj mediu anual aflat ion plata pe cupon.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie in plata din 2015 : barbat , 35 ani stagiu complet de ... Gbaesu Gbaesu Pensie in plata din 2015 : barbat , 35 ani stagiu complet de cotizare, 50 puncte. Dupa recalculare punctajul va creste prin impartirea numarului total de ... (vezi toată discuția)
Clarificare mod de indexare a pensiei 5752187 5752187 Va rugam clarificari in urmatoarea speta: Varianta 1.Pensionare anticipata partiala conform legii 263/2010 Avem un angajat care are o decizie de ... (vezi toată discuția)
Calcul punctaj mediu interval interval De cand cu racalcularea pensiilor, incerc sa dau mai multa atentie datelor de calcul mentionate in decizia de pensie pe care am primit-o cu multi ani in urma. ... (vezi toată discuția)