Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua lege a pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua lege a pensiilor

Vă salut cu respect !
Apelez la ajutorul dv. pentru o nelămurire :
În ianuarie 2024 , toate pensiile vor fi mărite . În septembrie 2024 , dacă intră în vigoare noua lege a pensiilor , se va face o recalculare a tuturor pensiilor . Asta nu înseamnă că toate vor crește . Beneficiez de o pensie decentă , obținută prin muncă cinstită și în condiții grele . Am un total de 100 de puncte . După ce formulă de calcul aflu când voi beneficia de următoarea mărire ?
Mulțumesc frumos pentru răspuns
Total puncte 100,39561
Puncte aflate în plată 5,66254

După calcul mi-a ieșit 5,6623124
6Victor7, utilizator
Am inteles.
Punctajul mediu anual in cazul d-voastra s-a raportat la un singur stagiu complet.
Cel de 25 ani.
Proba:
100,39561:25x141%=5,66231 punctaj mediu anual aflat ion plata pe cupon.