Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot fi obligat la concediu fara plata ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot fi obligat la concediu fara plata ?

Buna ziua!
As dori sa stiu daca pot fi obligat la concediu fara plata ?
Sunt cu contract de munca pe perioada nedeterminata. firma a beneficiat pt 1 an de subventie de la stat cf. Legii 76/2002 parca, deoarece m a angajat din somaj.
Stiu ca angajatorul trebuie sa mentine relatiile de munca timp de 3 ani cu mine, iar eu am semnat ca voi ramane in firma 3 ani, altfel platesc salariul pe ultimele 6 luni.
Ce ar trebui sa fac sau sa i propun angajatorului ?
Concediul fara plata se acorda numai la solicitarea scrisa a salariatului. Lipsa de lucru a determinat pe unii angajatori sa se inteleaga cu salariatii (nu sa-i forteze) sa-si ia CFP pe anumite perioade pentru a evita astfel concedierile.
Inteleg ca a expirat conventia si intradevar angajatorul trebuie sa te mentine atata timp cat scrie in conventie, dar asta nu are legatura cu faptul ca vei lua CFP , la cerere ca ai nevoie sau, in functie de situatia unitatii, daca ti se propune si accepti sa ceri asa ceva.
Buna ziua !
In concediu fara plata fortat( fara solicitarea dumneavoastra) nu va poate nimeni trimite.
In alta ordine de idei, conform art. 85 din legea 76/2002 actualizata, mentinerea raporturilor de munca nu este obligatorie pentru o perioada de 3 ani, ci numai 2 ani:
"ART. 85
(1) Angajatorii care încadrează în munca pe perioada nedeterminată
someri în varsta de peste 45 de ani sau someri intretinatori unici de
familie primesc lunar, pe o perioada de 12 luni, pentru fiecare persoana
angajata din aceste categorii, o suma egala cu un salariu de baza minim
brut pe ţara în vigoare, cu obligaţia menţinerii raporturilor de munca sau
de serviciu cel puţin 2 ani.

(2) De facilităţile prevăzute la alin. (1) beneficiază şi angajatorii
care, în raport cu numărul de angajaţi, nu au obligaţia, potrivit legii, de
a încadra în munca persoane cu handicap, dacă încadrează în munca pe durata
nedeterminată persoane cu handicap şi le menţin raporturile de munca sau de
serviciu cel puţin 2 ani.

Marius Zaharia, Avocat
Buna seara,

Conform CCM la nivel national pe anii 2007 - 2010:
ART.43.(5) In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata.

Doar in acest caz va poate trimite angajatorul in concediu fara plata!