avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot fi obligat la concediu fara plata ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot fi obligat la concediu fara plata ?

Buna ziua!
As dori sa stiu daca pot fi obligat la concediu fara plata ?
Sunt cu contract de munca pe perioada nedeterminata. firma a beneficiat pt 1 an de subventie de la stat cf. Legii 76/2002 parca, deoarece m a angajat din somaj.
Stiu ca angajatorul trebuie sa mentine relatiile de munca timp de 3 ani cu mine, iar eu am semnat ca voi ramane in firma 3 ani, altfel platesc salariul pe ultimele 6 luni.
Ce ar trebui sa fac sau sa i propun angajatorului ?
Cel mai recent răspuns: CLASOR CONSULT , Consilier juridic 23:07, 31 Ianuarie 2010
Concediul fara plata se acorda numai la solicitarea scrisa a salariatului. Lipsa de lucru a determinat pe unii angajatori sa se inteleaga cu salariatii (nu sa-i forteze) sa-si ia CFP pe anumite perioade pentru a evita astfel concedierile.
Inteleg ca a expirat conventia si intradevar angajatorul trebuie sa te mentine atata timp cat scrie in conventie, dar asta nu are legatura cu faptul ca vei lua CFP , la cerere ca ai nevoie sau, in functie de situatia unitatii, daca ti se propune si accepti sa ceri asa ceva.
Buna ziua !
In concediu fara plata fortat( fara solicitarea dumneavoastra) nu va poate nimeni trimite.
In alta ordine de idei, conform art. 85 din legea 76/2002 actualizata, mentinerea raporturilor de munca nu este obligatorie pentru o perioada de 3 ani, ci numai 2 ani:
"ART. 85
(1) Angajatorii care încadrează în munca pe perioada nedeterminată
someri în varsta de peste 45 de ani sau someri intretinatori unici de
familie primesc lunar, pe o perioada de 12 luni, pentru fiecare persoana
angajata din aceste categorii, o suma egala cu un salariu de baza minim
brut pe ţara în vigoare, cu obligaţia menţinerii raporturilor de munca sau
de serviciu cel puţin 2 ani.

(2) De facilităţile prevăzute la alin. (1) beneficiază şi angajatorii
care, în raport cu numărul de angajaţi, nu au obligaţia, potrivit legii, de
a încadra în munca persoane cu handicap, dacă încadrează în munca pe durata
nedeterminată persoane cu handicap şi le menţin raporturile de munca sau de
serviciu cel puţin 2 ani.

Ultima modificare: Duminică, 31 Ianuarie 2010
Marius Zaharia, Avocat
Buna seara,

Conform CCM la nivel national pe anii 2007 - 2010:
ART.43.(5) In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata.

Doar in acest caz va poate trimite angajatorul in concediu fara plata!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avantaje la angajarea unei persoane cu varsta de peste 45 de ani duduian duduian Ce avantaje are angajatorul care angajeaza persoane de peste45ani?Multumesc! (vezi toată discuția)
Angajare somer cu varsta peste 45 ani iselin iselin buna ziua, as dori sa stiu ce facilitati au angajatorii care angajeaza someri peste 45 ani pe un post vacant si ce beneficii au angajatii care au fost ... (vezi toată discuția)
Angajare persoana cu handicap sorinaga sorinaga In situatia angajarii unei persoane cu handicap, conform legii nr.76/2002 , art.85, alin. 2 , angajatorul beneficiaza de o subventie de la stat echivalenta cu ... (vezi toată discuția)