avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Taxa auto. Bună ziua, Va rog sa ma sprijiniți cu o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Taxa auto. Bună ziua, Va rog sa ma sprijiniți cu o soluție în următoarea ...

Bună ziua,
Va rog sa ma sprijiniți cu o soluție în următoarea problema:
Am o mașină autoutilitara, fabricata in anii' 80 și as sa fie scoasa de la plata impozitului de la primărie. Doresc acest lucru deoarece nu o mai folosesc pe drumurile publice. O folosesc exclusiv pentru lucrări în agricultura, în zootehnie. Nu vreau sa o scot din circulație de la politia rutiere în ideea ca pe viitor o voi vinde.
Primaria nu mi-a acceptat cererea.
Vreau sa știu dacă sunt șanse sa obțin scutirea de la plata impozitului pentru aceasta autoutilitara.
Va mulțumesc anticipat,
Cu stima,
Coviti Angela.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:17, 10 Decembrie 2023
Nicio sansa. Platiti impozit pe proprietate, nu ca circulați cu ea sau nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare masina radiata Mario12mxl Mario12mxl Buna. Am o masina veche pe care nu o mai folosesc. Vreau sa o radiez fiscal si din circulatie, iar apoi sa o vand la cineva care spune ca nu o va folosi pe ... (vezi toată discuția)
Radiere masini Hamarsold1234 Hamarsold1234 Eu am doua masini mostenite, una de la unchiul fabricata in 1972, si a inmatriculat-o unchiul meu in 1979, dupa aceea nu a mai inmatricalt-o. A ramas cu numar ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare tractor rutier angelmic angelmic Cu respect ii salut pe toti cei care vor reusi sa ma lamureasca intr-o problema destul de complicata, zic eu! Voi cauta sa fiu cat mai scurt! Pe ... (vezi toată discuția)