avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa batrâneasca are 76 mp, terenul are 184 mp ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa batrâneasca are 76 mp, terenul are 184 mp moștenitor după ...

Casa batrineasca are 76 mp,terenul are 184 mp moștenitor după moartea matusei,partea matusei din curte din teren ia dat la altcineva mătușa.
Cadastru e făcut ptr vînzare a terenului trebuie intabularea de la Primărie.
Eu pot sa vind partea mea cu sora dar trebuie din nou măsurat pina unde îmi vine terenul meu sa fie tras gard.
Pe cadastru apare intrarea la poarta de acess în curte.daca sunt 2 cooproprietari trebuie porții făcute separat.
Cel mai recent răspuns: Magie1 , utilizator 04:14, 11 Decembrie 2023
Și care ar fi întrebarea juridică?
Trebuie făcut din nou alte măsurători la fata locului sa văd care e partea mea de teren de la casa.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Și care ar fi întrebarea juridică?

Demersul prin care puteți sa împărțiți terenul cu sora dvs se numește ieșire din indiviziune. Da, se fac măsurători și se înscrie în Cf dreptul de proprietate al fiecăreia.
Dacă nu facem măsurători și vindem se poate face fara obținerea titlului de proprietate prin notar.
Mostenitorii după moartea matusei suntem eu cu sora dar noi locuim la oraș e o distanta de 300 km unde avem casa dacă mătușa a dat la un străin ieșim din indiviziune cu aceea persoana.
Dacă e greu de vindut casa cu terenul putem dona la o fundație sau altuia după moartea matusei,sau in timpul asta făcut un demers scris să scăpăm de șase ea casa e batrineasca,sau sa o cedam statului.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Demersul prin care puteți sa împărțiți terenul cu sora dvs se numește ieșire din indiviziune. Da, se fac măsurători și se înscrie în Cf dreptul de proprietate al fiecăreia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La primărie apare opisul alfabetic al titularilor drepturilor ... Magie1 Magie1 La Primărie apare opisul alfabetic al titularilor drepturilor de proprietarii și persoanelor de deținători suprafața proprietate. Pe baza măsurătorilor ... (vezi toată discuția)
In 1986 tata a primit o donație fara clauza de la o familie,a ... Magie1 Magie1 In 1986 tata a primit o donație fara clauza de la o familie,a murit barbasu apoi tata mătușă a făcut dezbatere de moștenire donația a rămas aceiași ... (vezi toată discuția)
O întrebare cu martori la notar dacă casa și terenul la un ... Magie1 Magie1 O întrebare cu martori la notar dacă casa și terenul la un loc e 250 mp al meu și a lu sora pe baza dezbaterii moștenirii a tatălui a contractului de ... (vezi toată discuția)