Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa batrâneasca are 76 mp, terenul are 184 mp ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa batrâneasca are 76 mp, terenul are 184 mp moștenitor după ...

Casa batrineasca are 76 mp,terenul are 184 mp moștenitor după moartea matusei,partea matusei din curte din teren ia dat la altcineva mătușa.
Cadastru e făcut ptr vînzare a terenului trebuie intabularea de la Primărie.
Eu pot sa vind partea mea cu sora dar trebuie din nou măsurat pina unde îmi vine terenul meu sa fie tras gard.
Pe cadastru apare intrarea la poarta de acess în curte.daca sunt 2 cooproprietari trebuie porții făcute separat.
Și care ar fi întrebarea juridică?
Trebuie făcut din nou alte măsurători la fata locului sa văd care e partea mea de teren de la casa.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Și care ar fi întrebarea juridică?

Demersul prin care puteți sa împărțiți terenul cu sora dvs se numește ieșire din indiviziune. Da, se fac măsurători și se înscrie în Cf dreptul de proprietate al fiecăreia.
Dacă nu facem măsurători și vindem se poate face fara obținerea titlului de proprietate prin notar.
Mostenitorii după moartea matusei suntem eu cu sora dar noi locuim la oraș e o distanta de 300 km unde avem casa dacă mătușa a dat la un străin ieșim din indiviziune cu aceea persoana.
Dacă e greu de vindut casa cu terenul putem dona la o fundație sau altuia după moartea matusei,sau in timpul asta făcut un demers scris să scăpăm de șase ea casa e batrineasca,sau sa o cedam statului.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Demersul prin care puteți sa împărțiți terenul cu sora dvs se numește ieșire din indiviziune. Da, se fac măsurători și se înscrie în Cf dreptul de proprietate al fiecăreia.