Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz desfiintare post vs concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz desfiintare post vs concediu medical

Buna ziua,

Daca avem urmatoarea speta: societatea desfiinteaza un post si este dispusa sa ofere facilitatea angajatului ca pe perioada previzului de 20 de zile sa nu vina la locul de munca folosind acest preaviz pentru a-si gasi alt loc de munca.

Ce prevede legea daca in acest preaviz el vine cu concediu medical avand un accident la domiciliu? Se va opri perioada de preaviz in timpul concediului medical si apoi se reiau zilele ramase?

Multumesc.
Daca salariatul intra in concediu medical, durata preavizului se prelungeste cu durata concediului medical.