Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Avem urmatoarea speta si am avea nevoie de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Avem urmatoarea speta si am avea nevoie de cateva ...

Buna ziua,
Avem urmatoarea speta si am avea nevoie de cateva sfaturi in ceea ce priveste situatia unui magazin francizat de catre noi. In magazinul francizat se vinde si de la alt brand desi conform contractului de franciza pe perioada contractului beneficiarul nu trebuie sa incheie nici un alt contract cu alta firma de acelasi profil. Problema este ca noi nu avem documente care sa justifice acest lucru .Cum am putea noi face dovada in fata beneficiarului ca el incalca clauza contractuala?
Daca am face niste poze ar fi suficient ptr a proba acest lucru?Sau sa il notificam privind situatia data?
Va multumesc pentru raspunsuri!

David Larisa a scris:

Buna ziua,
Avem urmatoarea speta si am avea nevoie de cateva sfaturi in ceea ce priveste situatia unui magazin francizat de catre noi. In magazinul francizat se vinde si de la alt brand desi conform contractului de franciza pe perioada contractului beneficiarul nu trebuie sa incheie nici un alt contract cu alta firma de acelasi profil. Problema este ca noi nu avem documente care sa justifice acest lucru .Cum am putea noi face dovada in fata beneficiarului ca el incalca clauza contractuala?
Daca am face niste poze ar fi suficient ptr a proba acest lucru?Sau sa il notificam privind situatia data?
Va multumesc pentru raspunsuri!

Buna ziua!
Depinde care este finalitate pe care o urmăriți pentru încălcarea contractului de franciză, dar în principiu ar fi bine să realizați niște fotografii pe care să le anexați notificării prin care îi solicitați fie remedierea situației/despagubiri/încetare contract (aspect care depinde de conținutul contractului și de ceea ce solicitați) și totodată indicați încălcarea art din contract.
Buna ziua,
Va multumesc frumos pentru raspuns!