Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, mi-am depus demisia dar doresc sa plec cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, mi-am depus demisia dar doresc sa plec cu 4 zile ...

Buna seara, mi-am depus demisia dar doresc sa plec cu 4 zile inainte de de expirarea preavizului ( 16 zile in loc de 20).
Am depus cerere prin care am motivat lucrul acesta, mi s-a raspuns ca motivul nu este intemeiat.
Totusi doresc ca dupa 16 zile de preaviz sa nu ma mai prezint. Ce se poate intanlmpla in acest caz?
Se poate face o cercetare disciplinara chiar daca eu mi-am motivat demisia, si daca da la ce concluzie se poate ajunge?
Se poate ajunge pana in instanta pt cele 4 zile?
Multumesc!
Nerespectarea de catre angajatul demisionar a termenului de preaviz poate atrage raspunderea disciplinara a salariatului sau chiar raspunderea patrimoniala a acestuia daca prin absenta de la locul de munca ar aduce un prejudiciu angajatorului.

Va fi foarte greu pentru angajator sa dispuna o eventuala cercetare disciplinara a dvs , in speta., avand din vedere ca mai aveti 4 zile de preaviz. Insa nu este imposibil ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pt raspuns.
Daca totusi se face o comisie desciplinara ( orgoliul firmei e foarte ranit in acest moment pt ca am ales sa plec) ce se poate intampla daca aleg sa nu ma prezint?
In speta, sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Insa asa cum am spus este o procedura complexa pentru a se dispune cercetarea disciplinara a dvs., atat timp cat mai aveti 4 zile de preaviz.
Va multumesc pt lamuriri!
Va mai deranjez cu o ultima intrebare.
Aceasta cercetetare daca e sa fie facuta imi poate afecta un viitor loc de munca? Apare in revisal?
In revisal nu apare ca sanctiune , ci ca incetarea c.i.m. , modificare salariu sau functie.

Incetarea disciplinara a c.i.m. nu ar trebui sa va afecteze la o noua angajare. Primordial, ar trebui sa fie aptitudinea dvs de a va a indeplini atributiile corespunzator fisei postului ocupat.