Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am luat amenda ca nu am comunicat politiei locale a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am luat amenda ca nu am comunicat politiei locale a municipului ...

Am luat amenda ca nu am comunicat politiei locale a municipului bucureste datele conducatorului care a parcat masina fara sa plateasca. Actul prin care s-au solicitat datele nu mi-a fost comunicat.
Care este temeiul juridic pentru a contesta acesta sanctiune (Lege, Ordonanta, Art. etc.)
OG 2/2001.
art.31
(1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.
.....

art. 32
(1) Plângerea se depune și se soluționează în baza competenței alternative la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția ori la judecătoria în a cărei rază teritorială își are domiciliul sau sediul contravenientul.
....
Temeiul juridic este faptul ca nu s-a facut comunicarea acelei solicitari de date de catre politia locala, in conformitate cu art. 39 din OUG 195/2002 :

Articolul 39
(1) La solicitarea poliției rutiere sau a poliției locale, proprietarul sau deținătorul mandatat al unui vehicul este obligat să comunice acesteia, în termenul indicat în cuprinsul solicitării, datele de identificare ale persoanei căreia ia încredințat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice. Poliția locală poate solicita aceste date de identificare numai în legătură cu exercitarea competențelor în domeniul circulației pe drumurile publice.
[ link extern ]

cosdan a scris:

Care este temeiul juridic pentru a contesta acesta sanctiune (Lege, Ordonanta, Art. etc.)