Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

impreuna cu fosta mea sotie sunt proprietarul unui teren intravilan in mediu urban cu deschidere de 10 m, si lungime de 40 m. fosta mea sotie doreste iesirea din indiviziune . exista aceasta posibilitate? si daca da caresunt pasii cetrebuie urmati si costurile pentru mine?
la un cadastrist se poate face impartirea terenului. cu cadastrele de dezmembrare se merge la un notar si se face partaj voluntar .
notarul intabuleaza .

daca partile nu se inteleg , se face iesirea din indiviziune prin instanta.
varianta acesta este posibila si in cazul in care exista intelegere intre parti ,dar este avantajoasa intrucat se recupereaza taxa de timbru.
;)
in orice situatie este obligatorie documentatia tehnica cadastrala de dezmembrare a terenului . :)