Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am un PFA in sistem real pe care doresc sa il inchid.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am un PFA in sistem real pe care doresc sa il inchid.

Buna ziua. Am un PFA in sistem real pe care doresc sa il inchid la final de an. Mai am 2 facturi emise clientului, dar neincasate. Se mai pot incasa facturi dupa inchiderea/radierea PFA ului?
george-neagu, moderator
Nu. Așteptați sa terminați cu toate incasarile și plățile mai întâi apoi mergeți la registrul comerțului pentru depunerea hârtiilor și după ce primiți hotărârea de radiere de la ei, depuneți și declaratia unica la finanțe.
Verificați sa nu mai aveți ceva restantante pe la directia de impozite și taxe de la primarie pentru acel pfa. O taxa de salubritate sau altceva.