Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonus banesc pentru concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonus banesc pentru concediu de odihna

Buna ziua!
Pentru un salariat care in noiembrie are 2 zile concediu de odihna, iar salariul sau a fost majorat o data la 1 septembrie si inca o data la 1 noiembrie, la plata salariului noiembrie se poate da un bonus in bani astfel incat restul de plata pentru luna noiembrie sa nu fie mai mic decat in cazul in care nu ar fi fost in concediu de odihna? Mentionez ca nu exista ore suplimentare, sporuri ocazionale, tichete. Doar un salariu brut si atat.
Restul de plata pentru noiembrie, fara acest bonus in bani, ar iesi mai mic avand in vedere ca in cele trei luni anterioare noiembrie salariul a fost mai mic.
Va multumesc!
MihaelaChirita, utilizator
Poate va ajuta art.150 din Codul muncii
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizațiile și sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
Faceti comparatia intre cele doua si o acordati pe cea favorabila salariatului.
magiccom, utilizator
Va multumesc!