Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Conditii de indeplinit pentru infiintarea unui poligon ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Conditii de indeplinit pentru infiintarea unui poligon tragere

Buna seara !!!
Va scriu in numele sotului meu
Ce posibilitati legislative as avea sa imi deschid un poligon de tragere ?

ART. 48 (statutul politistului )
Poliţiştii se pot asocia şi pot constitui asociaţii cu caracter profesional, umanitar, tehnico-ştiinţific, cultural, religios şi sportiv-recreativ, fără a aduce atingere îndeplinirii atribuţiilor şi îndatoririlor de serviciu.
Precizez ca este politist ...poseda carnet de instructor tir ...

Va multumesc !!!

~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc tare mult pt.informatii..deci sa inteleg ca eu ca si politist pot sa imi fac o firma...daca am ca obiect de activitate 9312 caen..

Am gasit urmatoarele : :surrender:

Pentru autorizarea functionarii poligoanelor de tragere, persoana juridica
interesata, trebuie sa depuna la organul de politie competent o cerere insotita de urmatoarele documente :

a) certificatul de inmatriculare in registrul comertului si actul constitutiv al persoanei juridice, original si copie ;

b) dovada detinerii legale a imobilului unde este situat poligonul, precum si documentele care atesta faptul ca acesta a fost construit si amenajat in conditiile legii ;

c) certificatul de omologare al poligonului, eliberat in conditiile legii ;

d) copii legalizate ale actelor de identitate, ale contractelor de munca si ale certificatelor de calificare profesionala sau ale altor documente avand aceeasi valoare juridica, precum si certificatele de cazier judiciar, pentru personalul desemnat sa administreze, intretina si supravegheze poligonul de tragere, pentru personalul desemnat sa supravegheze activitatile care se desfasoara in incinta acestor poligoane, repectiv pentru instructori ;

e) dovada asiguararii poligonului cu punct de prim ajutor, precum si cu personal specializat in acordarea primului ajutor si asistentei medicale de urgenta in cazul eventalelor accidente specifice ;

f) dovada existentei in cadrul poligonului, a echipamentelor individale de protectie in timpul tragerii, omologate de Autoritatea Nationala pentru Omologarea Armelor si Munitiilor ;

g) regulamentul de organizare si functionare a poligonului, semnat de conducatorul persoanei juridice, asociati sau, dupa caz, de administratorul acesteia ;

h) dovada achitarii taxelor prevazute de lege pentru autorizare, care se plateste la TREZORERIE :

-REGIM NORMAL –30 ZILE– 3.000.000 LEI

-REGIM DE URGENTA –10 ZILE – 5.000.000 LEI.

i) imputernicire de reprezentare din partea persoanei juridice in cauza cu privire la persoana care depune documentele si solicita autorizatia.

presupun ca sumele sunt mai vechi ..nu sunt cele reale acum..dar ca si informatie
~ Conținut șters la cerere ~
va multumesc ...astept sfaturi....dar daca eu (ca sotie) imi fac societate si pe el sa il iau cu un contract de colaborare?..ce fel de contract as putea face ca eu sa fiu in regula...!!!
Buna seara.Daca persoana care doreste sa`si infiinteze o societate cu cod CAEN 9312 este un fost lucrator in cadrul M.A.I. actualmente pensionar, poate detine aceasta firma sau nu ?