avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1237 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... omologare poligon
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

omologare poligon

Am rugamintea sa-mi spuneti unde gasesc conditii si norme de omologare ale poligoanelor de tragere.Ce conditii trebuie sa indeplineasca un poligon pentru a primi autorizatia de functionare si cine elibereaza documentul?
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: bic , utilizator 16:51, 4 Februarie 2010
Studiati Legea nr. 295/2004 si HOTARARE nr. 130 din 24 februarie 2005
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor, precum si Hotararea 895 din 20 august 2008
pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 130/2005


DOCUMENTELE NECESARE AUTORIZARII POLIGOANELOR DE TRAGERE
Pentru autorizarea functionarii poligoanelor de tragere, persoana juridica interesata, trebuie sa depuna la organul de politie competent o cerere insotita de urmatoarele documente :
a) certificatul de inmatriculare in registrul comertului si actul constitutiv al persoanei juridice, original si copie ;
b) dovada detinerii legale a imobilului unde este situat poligonul, precum si documentele care atesta faptul ca acesta a fost construit si amenajat in conditiile legii ;
c) certificatul de omologare al poligonului, eliberat in conditiile legii ;
d) copii legalizate ale actelor de identitate, ale contractelor de munca si ale certificatelor de calificare profesionala sau ale altor documente avand aceeasi valoare juridica, precum si certificatele de cazier judiciar, pentru personalul desemnat sa administreze, intretina si supravegheze poligonul de tragere, pentru personalul desemnat sa supravegheze activitatile care se desfasoara in incinta acestor poligoane, repectiv pentru instructori ;
e) dovada asiguararii poligonului cu punct de prim ajutor, precum si cu personal specializat in acordarea primului ajutor si asistentei medicale de urgenta in cazul eventalelor accidente specifice ;
f) dovada existentei in cadrul poligonului, a echipamentelor individale de protectie in timpul tragerii, omologate de Autoritatea Nationala pentru Omologarea Armelor si Munitiilor ;
g) regulamentul de organizare si functionare a poligonului, semnat de conducatorul persoanei juridice, asociati sau, dupa caz, de administratorul acesteia ;
h) dovada achitarii taxelor prevazute de lege pentru autorizare, care se plateste la TREZORERIE :
i) imputernicire de reprezentare din partea persoanei juridice in cauza cu privire la persoana care depune documentele si solicita autorizatia.


Succes!
Va multumesc.documentele astea stiam ca trebuiesc,dar nu gasesc actul normativ care reglementeaza ce norme tehnice trebuie sa indeplineasca un polibon pentru a fi omologat de Autoritatea Nationala pentru Omologarea Armelor,nici in cele recomandate de dvs nu specifica asa ceva.
MULTUMESC FRUMOS ! ! !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii de indeplinit pentru infiintarea unui poligon tragere ContSters110753 ContSters110753 Buna seara !!! Va scriu in numele sotului meu Ce posibilitati legislative as avea sa imi deschid un poligon de tragere ? ART. 48 (statutul politistului ... (vezi toată discuția)
Legea 370/2005 ContSters110753 ContSters110753 [b]Buna ziua ! Va rog tare mult sa-mi scrieti legea 370/2005 anexa 1 pct.28 la ce se refera !!...va multumesc anticipat ! o zi buna tuturor! =D>[/b] (vezi toată discuția)