Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... E eroare medicala sau...? Am fost la UPU iar medicul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

E eroare medicala sau...? Am fost la UPU iar medicul mi-a făcut ...

E eroare medicala sau...?
Am fost la UPU iar medicul mi-a făcut 2 investigatii care conform protocolului presupuneau efectuarea inițială a unei anestezii locale ușoare cu xilina a fosei nazale și respectiv a faringelui. Deoarece durerea a fost prea mare, investigațiile nu au fost finalizate iar medicul a catalogat ca fiind "lipsa de colaborare a pacientului". Unde se încadrează aceasta atitudine lipsita de empatie și profesionalism? În plus, la mai puțin de 48 ore, am solicitat o a 2-a opinie iar in urma examinarii clinice si a CT-ului, diagnosticul pus de medicul de la UPU s-a dovedit a fi unul greșit, la fel și tratamentul primit. Precizez faptul ca cele 2 investigatii nu se regăseau în protocolul de diagnosticare a bolii respective și au fost făcute după ce a fost pus diagnosticul (greșit, oricum).
Cornely, utilizator
Am omis sa spun ca deși cele 2 investigatii presupuneau efectuarea unei anestezii locale, medicul de la UPU, NU m-a anesteziat iar eu nu am suportat durerea.

Cornely a scris:

E eroare medicala sau...?
Am fost la UPU iar medicul mi-a făcut 2 investigatii care conform protocolului presupuneau efectuarea inițială a unei anestezii locale ușoare cu xilina a fosei nazale și respectiv a faringelui. Deoarece durerea a fost prea mare, investigațiile nu au fost finalizate iar medicul a catalogat ca fiind "lipsa de colaborare a pacientului". Unde se încadrează aceasta atitudine lipsita de empatie și profesionalism? În plus, la mai puțin de 48 ore, am solicitat o a 2-a opinie iar in urma examinarii clinice si a CT-ului, diagnosticul pus de medicul de la UPU s-a dovedit a fi unul greșit, la fel și tratamentul primit. Precizez faptul ca cele 2 investigatii nu se regăseau în protocolul de diagnosticare a bolii respective și au fost făcute după ce a fost pus diagnosticul (greșit, oricum).