avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... E eroare medicala sau...? Am fost la UPU iar medicul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

E eroare medicala sau...? Am fost la UPU iar medicul mi-a făcut ...

E eroare medicala sau...?
Am fost la UPU iar medicul mi-a făcut 2 investigatii care conform protocolului presupuneau efectuarea inițială a unei anestezii locale ușoare cu xilina a fosei nazale și respectiv a faringelui. Deoarece durerea a fost prea mare, investigațiile nu au fost finalizate iar medicul a catalogat ca fiind "lipsa de colaborare a pacientului". Unde se încadrează aceasta atitudine lipsita de empatie și profesionalism? În plus, la mai puțin de 48 ore, am solicitat o a 2-a opinie iar in urma examinarii clinice si a CT-ului, diagnosticul pus de medicul de la UPU s-a dovedit a fi unul greșit, la fel și tratamentul primit. Precizez faptul ca cele 2 investigatii nu se regăseau în protocolul de diagnosticare a bolii respective și au fost făcute după ce a fost pus diagnosticul (greșit, oricum).
Ultima modificare: Vineri, 15 Decembrie 2023
Cornely, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornely , utilizator 18:48, 15 Decembrie 2023
Am omis sa spun ca deși cele 2 investigatii presupuneau efectuarea unei anestezii locale, medicul de la UPU, NU m-a anesteziat iar eu nu am suportat durerea.

Cornely a scris:

E eroare medicala sau...?
Am fost la UPU iar medicul mi-a făcut 2 investigatii care conform protocolului presupuneau efectuarea inițială a unei anestezii locale ușoare cu xilina a fosei nazale și respectiv a faringelui. Deoarece durerea a fost prea mare, investigațiile nu au fost finalizate iar medicul a catalogat ca fiind "lipsa de colaborare a pacientului". Unde se încadrează aceasta atitudine lipsita de empatie și profesionalism? În plus, la mai puțin de 48 ore, am solicitat o a 2-a opinie iar in urma examinarii clinice si a CT-ului, diagnosticul pus de medicul de la UPU s-a dovedit a fi unul greșit, la fel și tratamentul primit. Precizez faptul ca cele 2 investigatii nu se regăseau în protocolul de diagnosticare a bolii respective și au fost făcute după ce a fost pus diagnosticul (greșit, oricum).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor urgent! posibil malpraxis! nickra nickra Buna seara, avem nevoie urgenta de ajutor cu privire la urmatoarea situatie: - barbat (angajat ca electrician la spitalul de boli infectioase Matei Bals) ... (vezi toată discuția)
Malpraxis? in decembrie 2022 am mers sa fac un detartraj si o ... Robert0204 Robert0204 Buna seara.In decembrie 2022 am mers sa fac un detartraj si o paradontograma la un dentist in Iasi.In urma rezultatului paradontogramei reiesea ca un implant ... (vezi toată discuția)
Neglijenta stomatologica! Patrascanlili Patrascanlili Buna ziua, Va rog sa ma indrumati in aceasta problema: anul trecut tata si-a facut o lucrare dentara(proteza) iar medicul nu l-a informat si nici indrumat , ... (vezi toată discuția)