Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca un coleg este nascut in anul 15.09.1962,pensionat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca un coleg este nascut in anul 15.09.1962,pensionat anticipat ...

Daca un coleg este nascut in anul 15.09.1962,pensionat anticipat partial cu o contributivitate de 41 ani si 3 luni ,de la 01.09.2023, se poate pensiona la limita de varsta pe noua lege 360/31.11.2023.Reformulez intrebarea se trece automat la 01.09.2024 la pensie pentru limita de varsta ,ori ea trebuie ceruta , altfel ramane anticipata cu penalizare pana la 65 de ani .
In interpretarea mea va ramane cu penalizare pana la impl;inirea varstei de 65 ani.
Sa vedem si ce clarificari vor aduce normele tehnioce de aplicare a legii 360/2023.
Carp Mircea, utilizator