avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, sunt născută in 1962 cu 27 ani vechime ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, sunt născută in 1962 cu 27 ani vechime în muncă, ...

Bună ziua, sunt născută in 1962 luna Septembrie, cu 27 ani vechime în muncă, am crescut 4 copii
Când pot ieşi la pensie conform noii legi a pensiilor ?
Mulțumesc
Ultima modificare: Luni, 18 Decembrie 2023
speedy2012, utilizator
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 07:20, 19 Decembrie 2023
Nu va puteti pensiona cu reducerea varstei standard de pensionare pentru ca ati nascut si crescut copiii , deoarece nu indepliniti cealalta conditie , adica nu ati realizat stagiul complet de cotizare . Acesta , pentru femeile nascute in sept 1962 , este de 32 ani si 10 luni . Insa , va puteti pensiona la limita de varsta la 62 ani si 4 luni , in ian 2025 .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata babaangi babaangi Buna seara! Sunt in somaj din data de 15 ianuarie 2013. Am lucrat 31 de ani si 2 luni. Luna aceasta implinesc 51 de ani. Daca dupa expirarea termenului de un ... (vezi toată discuția)
Durata stagiului de cotizare si data la care pot iesi la pensie Aurelia60 Aurelia60 Buna seara, As dori sa ma ajutati daca se poate in calcularea vechimii ,conform cartii mele de munca. Sunt nascuta 17.12.1962 Inceperea activitatii ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! vă solicit ajutorul în ceea ce privește unele ... UtilizatorObisnuit UtilizatorObisnuit Bună ziua! Vă solicit ajutorul în ceea ce privește unele impedimente în înțelegerea/interpretarea mea a legii pensiilor. Lucrez în învățământ ... (vezi toată discuția)