Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare/reclamație administrator. Bună ziua, Am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare/reclamație administrator. Bună ziua, Am și eu o ...

Schimbare/reclamație administrator.
Bună ziua,
Am și eu o problemă cu administrator de bloc,în unele luni pune la întreținere mai mulți m3 de apă pe tabel (am apometre doveditoare și poze) acum am aflat ca are contul blocat în bancă deși eu am plătit întreținerea prin cont (apar restant) și de ceva timp s a strâns bani pentru reparații în avans(nu cred ca e normal așa), fără să dea detalii cat costă reparația(aflând ulterior ca a fost 2500 lei iar în cont s au strâns 5000 lei).Restul de bani nu a zis ce a făcut cu ei.
La ce instituție de stat mă pot adresa sau unde se poate depune solicitare pentru control.
Multumesc.

Dany320 a scris:

Schimbare/reclamație administrator.
Bună ziua,
Am și eu o problemă cu administrator de bloc,în unele lunii încarcă la întreținere mai mulți m3 de apă in tabel (am apometre și poze.
Am aflat ca are contul blocat în bancă,eu am plătit întreținerea prin acest cont mereu dar acum apar restant(în ultima lună).
S a strâns bani pentru reparații în avans(nu cred ca e normal așa), fără să dea detalii cat costă reparația(aflând ulterior ca a fost 2500 lei iar în cont s au strâns 5000 lei).Restul de bani nu a zis ce a făcut cu ei.
La ce instituție de stat mă pot adresa sau unde se poate depune solicitare pentru control.
Multumesc.

Probabil exista diferente intre mc din factura si cei declarati de locatari, de aceea pune mai mult.
Cine are contul blocat? Administratorul sau asociatia?
Banii pentru fondul de reparartii se strang in avans. Solicitati sa afiseze soldul fondului in listele de intretinere.
La primarie puteti face o sesizare. Dar ei nu verifica situatia financiara.

vali m a scris:

Probabil exista diferente intre mc din factura si cei declarati de locatari, de aceea pune mai mult.
Cine are contul blocat? Administratorul sau asociatia?
Banii pentru fondul de reparartii se strang in avans. Solicitati sa afiseze soldul fondului in listele de intretinere.
La primarie puteti face o sesizare. Dar ei nu verifica situatia financiara.

Se poate,dar nu trb să plătesc eu,contul blocat îl are administratorul nu poate să umble la bani.
Fondul de reparații este plin,asta erau alți bani special pentru reparația asta.
Pot face pentru verificare și la poliția comunitară?
Trb să verifice cineva gestiunea banilor(din exterior)
Multumesc