avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare/reclamație administrator. Bună ziua, Am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare/reclamație administrator. Bună ziua, Am și eu o ...

Schimbare/reclamație administrator.
Bună ziua,
Am și eu o problemă cu administrator de bloc,în unele luni pune la întreținere mai mulți m3 de apă pe tabel (am apometre doveditoare și poze) acum am aflat ca are contul blocat în bancă deși eu am plătit întreținerea prin cont (apar restant) și de ceva timp s a strâns bani pentru reparații în avans(nu cred ca e normal așa), fără să dea detalii cat costă reparația(aflând ulterior ca a fost 2500 lei iar în cont s au strâns 5000 lei).Restul de bani nu a zis ce a făcut cu ei.
La ce instituție de stat mă pot adresa sau unde se poate depune solicitare pentru control.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Dany320 , utilizator 13:42, 19 Decembrie 2023


Dany320 a scris:

Schimbare/reclamație administrator.
Bună ziua,
Am și eu o problemă cu administrator de bloc,în unele lunii încarcă la întreținere mai mulți m3 de apă in tabel (am apometre și poze.
Am aflat ca are contul blocat în bancă,eu am plătit întreținerea prin acest cont mereu dar acum apar restant(în ultima lună).
S a strâns bani pentru reparații în avans(nu cred ca e normal așa), fără să dea detalii cat costă reparația(aflând ulterior ca a fost 2500 lei iar în cont s au strâns 5000 lei).Restul de bani nu a zis ce a făcut cu ei.
La ce instituție de stat mă pot adresa sau unde se poate depune solicitare pentru control.
Multumesc.

Probabil exista diferente intre mc din factura si cei declarati de locatari, de aceea pune mai mult.
Cine are contul blocat? Administratorul sau asociatia?
Banii pentru fondul de reparartii se strang in avans. Solicitati sa afiseze soldul fondului in listele de intretinere.
La primarie puteti face o sesizare. Dar ei nu verifica situatia financiara.


vali m a scris:

Probabil exista diferente intre mc din factura si cei declarati de locatari, de aceea pune mai mult.
Cine are contul blocat? Administratorul sau asociatia?
Banii pentru fondul de reparartii se strang in avans. Solicitati sa afiseze soldul fondului in listele de intretinere.
La primarie puteti face o sesizare. Dar ei nu verifica situatia financiara.

Se poate,dar nu trb să plătesc eu,contul blocat îl are administratorul nu poate să umble la bani.
Fondul de reparații este plin,asta erau alți bani special pentru reparația asta.
Pot face pentru verificare și la poliția comunitară?
Trb să verifice cineva gestiunea banilor(din exterior)
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fond reparatii  Buna ziua! Anul trecut, s-a hotarat de catre asociatia de proprietari din care facem parte, contrar opiniei noastre de a strange niste bani pentru reparatii, ... (vezi toată discuția)
Proces asociatie locatari utilizator666 utilizator666 Buna ziua! Am o problema cu asociatia de locatari din care fac parte, problema este legata de pierderile pe apa rece. Deoarece blocul in care locuiesc a avut ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, incep prin a spune ca suntem 10 locatari intr-o curte ... Alin123a Alin123a Buna ziua, Incep prin a spune ca suntem 10 locatari intr-o curte comuna si fondul de reparatii este zero lei. Eu doresc sa se stranga 150 sau 200 lei pe ... (vezi toată discuția)