Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj succesoral

Stimate Doamne/Stimati Domni AVOCATI/CONSILIERI JURIDICI
Am o problema de familie: am fost 5 frati dintre care 1 a ramas in curtea parinteasca. In anul 1990 a murit mama, am fost chemati si am semnat succesiunea dezbatuta dupa ea. In anul 1991 tata a facut testament fiului cu bunuri mobile si imobile aflate in patrimoniu la data decesului tatalui. Nu am mai fost chemati nici unul pentru semnaturi. In 1992 a murit si acest fiu care nu are copii, iar sotia acestuia nu ne-a mai chemat nici de aceasta data pentru succesiunea dupa frate.
Doresc sa va intreb eu cu ceilalti 3 frati mai avem drepturi la curtea parinteasca ? daca da, care sunt acelea ?
Va multumesc cu respect !
In CM-ul tatalui la rubrica "sunt straini prin neacceptare" apar toti fratii dar fara semnaturi si date dupa buletin.
La rubrica "au renuntat la succesiune" este gol.
In CM-ul fratelui meu pe care cumnata l-a dezbatut singura nu apare nici-un frate la nici-o rubrica doar la mostenitori apare numele ei.
Precizez ca CM-ul fratelui meu nu este nici timbrat nici stampilat.
In CM-ul tatalui la rubrica "sunt straini prin neacceptare" apar toti fratii dar fara semnaturi si date dupa buletin.
La rubrica "au renuntat la succesiune" este gol.
In CM-ul fratelui meu pe care cumnata l-a dezbatut singura nu apare nici-un frate la nici-o rubrica doar la mostenitori apare numele ei.
Precizez ca CM-ul fratelui meu nu este nici timbrat nici stampilat.
In CM-ul tatalui la rubrica "sunt straini prin neacceptare" apar toti fratii dar fara semnaturi si date dupa buletin.
La rubrica "au renuntat la succesiune" este gol.
In CM-ul fratelui meu pe care cumnata l-a dezbatut singura nu apare nici-un frate la nici-o rubrica doar la mostenitori apare numele ei.
Precizez ca CM-ul fratelui meu nu este nici timbrat nici stampilat.
buna seara!
insemana ca fratii au fost declaratii straini de succesiune in temeiul lui art 700 cod civil.
nu trebuie sa se semneze de catre parti pe Cm.
doar in incheierea finala partile trebuiau sa semneze.
Cm-urile eliberate de catre fostul notariat de stat nu au timbre is stampile, dars e poate verifica la arhiva succesorla daca acela este Cm-ul.