Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua. Ambii parinti avem cetatenie dubla, romana ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua. Ambii parinti avem cetatenie dubla, romana si canadiana. ...

Buna ziua. Ambii parinti avem cetatenie dubla, romana si canadiana. Locuim in Canada. Copilul e nascut in Canada, are 21 ani si am vrea sa stim cum ar putea sa isi inregistreze cetatenia pentru a obtine pasportul romanesc. Multumesc
Legea cetățeniei române nr. 21/1991
art. 5
......
(2) Sunt, de asemenea, cetățeni români cei care:
....
b) s-au născut în străinătate și ambii părinți sau numai unul dintre ei are cetățenia română.
....

Dovada cetățeniei române se face cu cartea de identitate sau, după caz, cu buletinul de identitate, cu pașaportul, cu titlul de călătorie fără mențiunea «identitate incertă», cu certificatul prevăzut la art. 20 alin. (6) sau cu documentele prevăzute la art. 23 din lege.

În caz de nevoie misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României eliberează, la cerere, dovezi de cetățenie pentru cetățenii români aflați în străinătate.
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Crina Eliade, utilizator