avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj succesoral

Buna ziua.
mama mea a decedat iar fratii mei au semnat in favoarea fratelui si a tatalui meu, insa eu nu am semnat din motive personale si totusi dupa un an tatal meu i-a lasat testament cu toate bunurile mobile si imobile fratelui meu, care, intre timp a decedat si el. Pot sa actionez in instanta daca eu nu am semnat niciodata ?
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 06:50, 1 Februarie 2010
totusi cum au semnat in favoare si dupa 1 an i/a lasat testament??
mai clar..
am inteles...in primul rand trebuia dezbatuta mostenirea dup[ mama...faptul ca nu ati semnat...trebia sa actionati in instanta..bineinteles partea dumneavoastrat exista.....nimeni nu putea dispune de partea dumneavoastra..
ca sa actionez in instanta trebuie sa chem toti fratii?
buna dimineata!
deci sa ne intelegem: tatal dvs a dcedat si printr-un testament unversal a lsasat totul unuia dintre fratii.
daca asa stau lucrurile puteti promova o actiune in reductiunea liberalitatilor testamentare.
Ultima modificare: Luni, 1 Februarie 2010
ContSters97658, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj succesoral moxinel moxinel Domnilor avocati si doamnelor avocate Mi s-a dat de catre parinti un hectar de pamant zestre. In acelasi an s-a facut C.A.P. si pamantul m-i s-a luat fara sa ... (vezi toată discuția)
Mostenire florixyz florixyz Buna ziua, Domnilor si doamnelor avocati. Sunt casatorita de 45 de ani si am primit zestre de la parinti 1ha pamant pe care l-am muncit si pana in C.A.P. si ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral mihaimen mihaimen Stimate Doamne/Stimati Domni AVOCATI/CONSILIERI JURIDICI Am o problema de familie: am fost 5 frati dintre care 1 a ramas in curtea parinteasca. In anul 1990 a ... (vezi toată discuția)