Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj succesoral

Buna ziua.
mama mea a decedat iar fratii mei au semnat in favoarea fratelui si a tatalui meu, insa eu nu am semnat din motive personale si totusi dupa un an tatal meu i-a lasat testament cu toate bunurile mobile si imobile fratelui meu, care, intre timp a decedat si el. Pot sa actionez in instanta daca eu nu am semnat niciodata ?
totusi cum au semnat in favoare si dupa 1 an i/a lasat testament??
mai clar..
am inteles...in primul rand trebuia dezbatuta mostenirea dup[ mama...faptul ca nu ati semnat...trebia sa actionati in instanta..bineinteles partea dumneavoastrat exista.....nimeni nu putea dispune de partea dumneavoastra..
ca sa actionez in instanta trebuie sa chem toti fratii?
buna dimineata!
deci sa ne intelegem: tatal dvs a dcedat si printr-un testament unversal a lsasat totul unuia dintre fratii.
daca asa stau lucrurile puteti promova o actiune in reductiunea liberalitatilor testamentare.
ContSters97658, utilizator