Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata pensie întreținere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata pensie întreținere minor

Buna seara!
În urma unei hotărâri judecătorești, din anul 2020, s-a fixat o pensie alimentara în cuantum de 1/4 din venitul minim net lunar, pentru minor.
Tot din acea perioada, eu și mama copilului ne-am împăcat, am locuit împreună și am plătit împreună cheltuieli ce țin de copil, analize, consultații, tratamente destul de scumpe dar și grădinița copilului.
Aceasta relație a continuat pana în Nov 2022, când ne-am separat definitiv. Acum am primit somație de la executor, cu privire la neplata pensiei alimentare, de când a început procesul și pana în prezent. Eu nu dețin bonuri, chitanțe, facturi, nimic pentru ca au rămas în casa ei, locuința unde am locuit împreună. Eu am conversații din care reiese lucrul asta, am ft multe poze împreună din locuința lor și nu numai, din concedii, etc dar și martori. Daca contest aceasta executare silita, am șanse de câștig cu tot ceea ce dețin eu pana la data de Nov 2022. Menționez ca executarea este pe perioada aprilie 2019- Nov 2023.?
mulțumesc
Da aveti sanse daca veti demonstra ca ati continuat relatia, ca ati locuit impreuna, ca ati contribuit in natura la cheltuielile de crestere a copilului.

Luati legaatura cu un avocat si discutati fiecare aspect in parte, cum poate fi probat, sa ii prezentati dovezile, sa vedeti ce alte chestiuni ar mai fi importante. Insa din noiembrie 2022 tot va trebui sa achitati pensia de intretinere.

Prin urmare, solutia legala este de a formula in termen de 15 zile de la primirea somatiei contestatie la executare.
Având in vedere cele ce relatati, pentru a nu mai plati de doua ori, va sugerez sa faceti cu exa un act in care sa vi se faca cunoscut IBAN-ul unui cont al dânsei in care sa virati lunar pensia de intretinere. Extrasul de cont al sumelor virate ar constitui dovada ca ati platit. Succes!