Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Se da urmatoarea situatie: Parintii doresc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Se da urmatoarea situatie: Parintii doresc sa dea ...

Buna seara!
Se da urmatoarea situatie:
Parintii doresc sa dea la copii ceea ce au (proprietati). Insa unul din copii sta impreuna cu o persoana de 8 ani (cu prietenul, concubinul). Nu au acte, nu sunt casatoriti, au doar o relatie de 8 ani. Ea sta la el acasa.
Unul din parinti insista si spune ca a citit acum cativa ani intr.un ziar ca dupa 5 ani de concubinaj ai dreptul la ceea ce are partenerul 50-50. Acum, acest parintele vrea sa faca actele la copii si din act de vanzare cumparare, acum vrea sa faca act de mostenire... ca asa nu ar veni partenerul de viata al surorii la imparteala.
1. Este adevarata aceasta situatie ca daca nu esti casatorit legal ci ai doar o relatie cu partenerul, concubinul si locuiesti cu el, el poate sa primeasca jumatate din ceea ce primesti de la parinti dupa 5 ani de concubinaj? Chiar si cu act de vanzare cumparare? Teoretic, si copiii trebuie sa stranga niste bani pentru realizarea actelor ca sa ajute parintii. Sora, la mai mult ca sigur o sa ia bani de la prietenul ei (cam 1000-1500lei)
2. Cum este mai bine astfel incat ceea ce primesc copiii de la parinti sa ramana doar a lor (fiecare copil cu terenul lui) si sa nu poata nimeni sa vina sa sparga vreun act, sa se faca acte de vanzare cumparare sau de mostenire, donatie etc.? Care ar fi mai sigur?
Multumim anticipat!
Nu exista asa ceva. E legenda urbana.
Pot sa stea în concubinaj și 100 de ani.

Chiar și dacă ar fi căsătoriți, bunurile dobândite anterior căsătoriei sau prin donație sunt și rămân bunuri proprii, indiferent de durata căsniciei.
raluk0207, utilizator
Va multumesc pentru timpul acordat si informatiile oferite!