avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua formula de calcul din legea 360/2023
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua formula de calcul din legea 360/2023

Buna ziua,
As dori sa știu daca art.88 din legea 360/2023 se aplica si pentru persoanele care sunt deja pensionate la data intrării in vigoare a noii legi.
Este vorba despre persoanele care au lucrat in grupele superioare de munca si care beneficiază de un număr suplimentar de puncte. Potrivit legii 263 /2010, in prezent, se adăuga 25% sau 50% la punctajul lunar iar potrivit legii 360/2023 se vor adăuga 0,25 respectiv 0,5 puncte pentru fiecare luna.
Totuși , potrivit art. 144 din noua lege , pensiile stabilite potrivit legislațiilor anterioare devin pensii in înțelesul noii legi si ar însemna ca art.88 sa nu se aplice retroactiv. Probabil , normele metodologice vor detalia modul de recalculare al pensiilor aflate deja in plata.
Mulțumesc pentru răspuns.
Ultima modificare: Vineri, 22 Decembrie 2023
Marioni, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:08, 22 Decembrie 2023
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prevederile art.88 din legea 360/2023 se vor aplica doar celor ce-si vor deschide drepturile pe aceasta lege.Dupa 01/09/2024.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua .am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. am ieșit ... mcraciun mcraciun Buna ziua .Am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. Am ieșit la pensie la limita de vârsta.Vă rog sa -mi spuneți cum s-a calculat creșterea pensiei ... (vezi toată discuția)
Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului ... c  a c a Numarul de puncte anuale realizate utilizat la calcului punctajului total ramane asa cum a fost stabiliit la data pensionarii cu punctaje procentuale pentru ... (vezi toată discuția)