Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Noua formula de calcul din legea 360/2023
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Noua formula de calcul din legea 360/2023

Buna ziua,
As dori sa știu daca art.88 din legea 360/2023 se aplica si pentru persoanele care sunt deja pensionate la data intrării in vigoare a noii legi.
Este vorba despre persoanele care au lucrat in grupele superioare de munca si care beneficiază de un număr suplimentar de puncte. Potrivit legii 263 /2010, in prezent, se adăuga 25% sau 50% la punctajul lunar iar potrivit legii 360/2023 se vor adăuga 0,25 respectiv 0,5 puncte pentru fiecare luna.
Totuși , potrivit art. 144 din noua lege , pensiile stabilite potrivit legislațiilor anterioare devin pensii in înțelesul noii legi si ar însemna ca art.88 sa nu se aplice retroactiv. Probabil , normele metodologice vor detalia modul de recalculare al pensiilor aflate deja in plata.
Mulțumesc pentru răspuns.
Marioni, utilizator
Prevederile art.88 din legea 360/2023 se vor aplica doar celor ce-si vor deschide drepturile pe aceasta lege.Dupa 01/09/2024.