Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua, Va rog sa fiti amabili si sa-mi dati o ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua, Va rog sa fiti amabili si sa-mi dati o solutie pentru ...

Buna ziua,
Va rog sa fiti amabili si sa-mi dati o solutie pentru urmatoarea situatie privind radierea unui autoturism.
Am avut in 2021 un accident cu dauna totala, masina fiind asigurata de EUROINS, falimentara. Am primit contravaloarea daunei de la Fondul de garantare si am preadt msina la fier vechi la o firma neautorizata in eliberarea unui Certificat de dezmembrare,
Cum pot rezolva situatia in vederea radierii? Multumesc!
Aveți un document încheiat cu firma respectiva? Poate contract de vânzare-cumpărare?
Prin instanta se poate rezolva problema pentru radiere de la serviciul înmatriculări.
Pentru a scoate mașina de la impozit este suficienta o declarație notariala, dar mașina va rămâne pe numele dvs.pana nu este radiata de la serviciul înmatriculări.