avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua, Va rog sa fiti amabili si sa-mi dati o ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua, Va rog sa fiti amabili si sa-mi dati o solutie pentru ...

Buna ziua,
Va rog sa fiti amabili si sa-mi dati o solutie pentru urmatoarea situatie privind radierea unui autoturism.
Am avut in 2021 un accident cu dauna totala, masina fiind asigurata de EUROINS, falimentara. Am primit contravaloarea daunei de la Fondul de garantare si am preadt msina la fier vechi la o firma neautorizata in eliberarea unui Certificat de dezmembrare,
Cum pot rezolva situatia in vederea radierii? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: SCA IONESCU & NOVAC , Avocat 05:22, 23 Decembrie 2023
Aveți un document încheiat cu firma respectiva? Poate contract de vânzare-cumpărare?
Prin instanta se poate rezolva problema pentru radiere de la serviciul înmatriculări.
Pentru a scoate mașina de la impozit este suficienta o declarație notariala, dar mașina va rămâne pe numele dvs.pana nu este radiata de la serviciul înmatriculări.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere auto cu probleme sficachis sficachis Buna ziua/seara. Recent am dat un autoturism la fier vechi. Sunt titularul acelui autoturism. De la firma respectiva am primit o adeverinta de primire si de ... (vezi toată discuția)
Procedura vanzare autoturism avariat alexius alexius Am un autoturism, proprietate personala, care a fost avariat in urma unui accident rutier. Masina este inutilizabila iar costul reparatiei depaseste valoarea ... (vezi toată discuția)
Radiere autoturism vandut fara acte ruxandra-maria ruxandra-maria am vandut un autoturism(la buna intelegere) pt piese de schimb, urmand ca apoi sa facem actele de vanzare -cumparare sau orice altceva sa pot radia ulterior ... (vezi toată discuția)