Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara, dacă o persoană a spart geamul de la o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara, dacă o persoană a spart geamul de la o ușă de ...

Bună seara, dacă o persoană a spart geamul de la o ușă de pe scara blocului, i-se poate face dosar penal dacă administratorul de la asociație a mers la poliție? Dar aceea persoană zice că nu a spart ea geamul și restul de vecinii dă vina pe aceea persoană.
Poate fi infracțiunea de distrugere, în anumite condiții. Cine face sesizarea va trebui sa aducă și probe.
Vecinii au dovezi? Sau doar acuza?
Usa este de la intrare? Nu exista camere de supraveghere?
Camere nu există, este ușă de la intrare la etaj și vecinii cred că au o filmare cu urme de sânge care duc la ușa acelei persoane dar persoana aia era lovită la mână și deaia dau vina pe ea.

Teliu a scris:

Vecinii au dovezi? Sau doar acuza?
Usa este de la intrare? Nu exista camere de supraveghere?

Urmele de sânge se regăsesc și pe usa sau pe geamul spart? De unde încep ele? De la ușa, dinainte de ușa? Persoana respectiva are martori sau probe care sa arate când și unde s-a ranit la mana?