Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum un PFA achizitioneaza un pc de la persoana fizica?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum un PFA achizitioneaza un pc de la persoana fizica?

Buna ziua, cum poate un PFA sa achizitioneze un produs de la o persoana fizica? Gen daca vreau sa iau de la un amic un PC second hand dar sa il iau ptr si pe PFA? Multumesc!
george-neagu, moderator
Cu contract de vânzare-cumpărare între vânzător persoana fizica și PFA.
Ok, multumesc - la notar presupun corect? Si trebuie sa aiba factura/ceva amicul sau nu?

Multumesc!
Contractul nu trebuie sa fie la notar. Ca document justificativ pentru plata, puteți face dispoziție de plata, semnata de el.
multumesc!
Cred ca ar fi bine sa faceti plata catre furnizorul persoana fizica prin banca, din contul PFA in contul lui, nu cu numerar fiindca furnizorul nu va poate da chitanta si pot exista discutii la un eventual control. Succes!