Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, sunt pensionara grad 3 invaliditate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, sunt pensionara grad 3 invaliditate născută la data ...

Buna ziua,sunt pensionara grad3 invaliditate născută la data de 01.04.1966, am 31 de ani si 9 luni stagiu de cotizare la data ieșirii la pensie de invaliditate grad 3 ,la care se adaugă alti 4 ani lucrați cu ctr de munca de 4 ore.Va rog frumos sa mi spuneti daca ma pot pensiona anticipat partial sau tot în boala de invaliditate dar nerevizuibila.Multumesc frumos.
Pensionare anticipata: Martie 2024, varsta 57 ani si 11 luni, stagiu complet de cotizare de 42 ani si 7 luni.

La stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate nu se iau în considerare perioadele asimilate stagiului de cotizare în care asiguratul a beneficiat de pensie de invaliditate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Aprilie 1966 Martie 2029 62/11 34/7
Din datele postate se intelege ca indepliniti conditia de stagiu complet.
Conditia de varsta in vederea gtrecerii la nerevizuibil este de 57 ani si 11 luni.
Legea 263/2010

Articolul 79
(1) Nu mai sunt supuși revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:

c) au vârsta mai mică cu până la 5 ani față de vârsta standard de pensionare și au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
Notă
Decizie de admitere: HP nr. 25/2023, publicată în Monitorul Oficial nr. 461 din 26 mai 2023:

În interpretarea și aplicarea prevederilor art. 82 alin. (1), prin raportare la cele ale art. 79 alin. (1) lit. c) și art. 65 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, nu este exclusă existența unui drept de opțiune între pensia de invaliditate și pensia anticipată parțială la data îndeplinirii condițiilor prevăzute de lege pentru această din urmă categorie de pensie.