Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna dimineața,fiind pensionara de 6 ani in grad 3 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna dimineața,fiind pensionara de 6 ani in grad 3 de invaliditate ...

Buna dimineața,fiind pensionara de 6 ani in grad 3 de invaliditate cu 31 de ani si 9 luni născută pec01.04.1966 este posibil sa mi se acorde în 2024 pensie invaliditate nerevizuibila va rog?
Nu.
Legea 263/2010
Articolul 79
(1) Nu mai sunt supuși revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
c) au vârsta mai mică cu până la 5 ani față de vârsta standard de pensionare și au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
Aprilie 1966 Martie 2029 62/11 34/7
Conditii:
-Varsta -57 ani si 11 luni
-Stagiul 34 ani si 7 luni