avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara,sunt nascuta pe 01.04.1966 pensionara de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara,sunt nascuta pe 01.04.1966 pensionara de grad 3 invaliditate ...

Buna seara,sunt nascuta pe 01.04.1966 pensionara de grad 3 invaliditate de 6 ani ,cu 31 ani și 9 luni pe decizia de pensionare +4 ani lucrați cu ctr de 4 ore.Cand pot beneficia de pensie nerevizuibila respectiv sa nu mai merg la comisie?Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:56, 10 Februarie 2024
Aprilie 1966 Martie 2029 62/11 34/7
Dupa Martie 2024 cand pe decizia de revizuire va aparea ca ati indeplinit conditia de stagiu complet de 34 ani si 7 luni.
Buna seara,cu scuzele de rigoare nu înțeleg cum se adauga pe decizia de revizuire stagiu complet de cotizare.Eu pe decizia de pensionare grad 3 am 31cani și 9 luni +4 ani lucrați cu 4 ore.
Legea 263/2010
Articolul 79
(1) Nu mai sunt supuși revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
c) au vârsta mai mică cu până la 5 ani față de vârsta standard de pensionare și au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
Unde se mentioneaza stagiul de cotizare ?
In decizie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, sunt pensionara grad 3 invaliditate născută la data ... Marilena Stirbu Marilena Stirbu Buna ziua,sunt pensionara grad3 invaliditate născută la data de 01.04.1966, am 31 de ani si 9 luni stagiu de cotizare la data ieșirii la pensie de ... (vezi toată discuția)
Buna dimineața,fiind pensionara de 6 ani in grad 3 de invaliditate ... Marilena Stirbu Marilena Stirbu Buna dimineața,fiind pensionara de 6 ani in grad 3 de invaliditate cu 31 de ani si 9 luni născută pec01.04.1966 este posibil sa mi se acorde în 2024 pensie ... (vezi toată discuția)
Reducere varsta standard de pensionare pentru cei care au lucrat in gr.a ii-a de munca Felicia_Cirstea Felicia_Cirstea Buna ziua, Sotul meu este nascut in data de 18.02.1957 si are o vechime in munca de 34 ani, 8 luni si 9 zile din care: - in grupa a II-a de munca ... (vezi toată discuția)