Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... Ajutor de deces Bună ziua, Mama a decedat pe ...
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

Ajutor de deces Bună ziua, Mama a decedat pe 21.12.2023 în ...

Ajutor de deces

Bună ziua,

Mama a decedat pe 21.12.2023 în România. Cetățean român și italian, cu domiciliul în Italia și rezidentă provizoriu în România. Primea pensie de vechime din România pe cont bancar în România și talonul de pensie îi sosea tot în România. În Italia avea pensie socială și ajutor de handicap.
Am dreptul de a cere ajutor de deces la Casa de pensii din România?
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
Depuneti cerere si documente la CJP.