Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara! Ca medic pot fi filmat/ inregistrat de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara! Ca medic pot fi filmat/ inregistrat de catre pacient ...

Buna seara!
Ca medic pot fi filmat/ inregistrat de catre pacient in timp ce efectuez consultul medical intr-o unitate de primiri urgente? Fara acordul meu? Daca nu, ce lege este incalcata?
Cu stima.
Bună seara ! Am observat că ati revenit cu întrebarea. Deși nu pot oferi un răspuns complet, cred ca vă pot da niște mici clarificări sub rezerva de a nu putea acoperi toată plaja legislativă. Dacă în unele instituții unde se lucrează cu informații clasificate ( ex. Politie ) exista legislație care sancționează ( contravențional sau penal ) accesul în anumite zone, din păcate în alte instituții publice problema e mai delicată. În ziua de astăzi orice persoană poate filma/inregistra aproape orice . Nu știu dacă puteți face vreun demers legal în această fază. Oricum, e foarte important și ce anume a filmat. De exemplu dacă a filmat că îl înjurați/amenințați ( ipotetic vorbind) este o situație, dacă era el nemulțumit de cine știe ce cu privire la actul medical, e altă situație. Oricum, dacă filmarea respectivă nu vizează o infracțiune, sau vreo abatere disciplinară serioasă, în cazul în care este făcută publică, dacă vă afectează reputația/imaginea, îl puteți da în judecata. Repet faptul că acest răspuns nu este unul complet. O seară frumoasă !
Mulțumesc pt răspuns!