avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit 2024 microintreprindere fara angajati, venit ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit 2024 microintreprindere fara angajati, venit sub 60.000 euro

Microintreprinderea fara angajati, venituri de până la 60.000 euro, in 2024 ce impozit plateste? Pe venit 1 la suta sau pe profit 16 la suta?

CHAT Agentul ANAF spune,29 decembrie 2023 :
Prin intermediul serviciului CHAT va oferim informatii cu privire la accesarea serviciilor disponibile pe site-ul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala. Pentru informatii cu privire la impozitul pe venitul microintreprinderilor, va rugam sa ne contactati la numarul 031.403.91.60.
Cel mai recent răspuns: Epuree , utilizator 17:36, 29 Decembrie 2023
Impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu 01 ianuarie 2024
[ link extern ]
Din acest link extern reiese ca plasateste 16% impozit pe profit. Persoana juridica care nu are cel putin un salariat nu mai este microintreprindere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere firma de la profit 16% la micro 1% Andreea Muresan Andreea Muresan Buna ziua! Am o mare problema: in 2022 firma mea a fost pe micro de 3%. In 2023 am trecut pe profit de 16%. As vrea din 2024 sa trec inapoi la micro de 1%, ... (vezi toată discuția)
Pot trece la impozit pe profit? laurentiu.costache laurentiu.costache o microintreprindere cifra de afaceri in 2023 sub 500000 euro 4 salariati capital social 200 lei platitoare de impozit pe venit poate trece in 2024 la impozit ... (vezi toată discuția)
Impozitul 3% pt imm in 2010? viopopa1 viopopa1 Doresc sa stiu daca a fost prelungita legea privind plata impozitului pe venit (3%) si in anul 2010? Nu am gasit nicaieri oug prin care ramine in vigoare ... (vezi toată discuția)