Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit 2024 microintreprindere fara angajati, venit ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit 2024 microintreprindere fara angajati, venit sub 60.000 euro

Microintreprinderea fara angajati, venituri de până la 60.000 euro, in 2024 ce impozit plateste? Pe venit 1 la suta sau pe profit 16 la suta?

CHAT Agentul ANAF spune,29 decembrie 2023 :
Prin intermediul serviciului CHAT va oferim informatii cu privire la accesarea serviciilor disponibile pe site-ul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala. Pentru informatii cu privire la impozitul pe venitul microintreprinderilor, va rugam sa ne contactati la numarul 031.403.91.60.
Impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu 01 ianuarie 2024
[ link extern ]
Din acest link extern reiese ca plasateste 16% impozit pe profit. Persoana juridica care nu are cel putin un salariat nu mai este microintreprindere.