Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna,referitor la obligatia firmelor de a creste ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna,referitor la obligatia firmelor de a creste salariul dupa ...

Buna,referitor la obligatia firmelor de a creste salariul dupa 2 ani vechime...eu in 20 ian fac 3 ani lucrati intr-o firma de securitate,am inteles ca ar trbui sa imi faca contract de munca pe perioada nedeterminata acum,dupa ce 2 ani la rind am avut pe perioada determinata,asta odata si apoi marirea salariului minim pe economie,dar daca firma hotaraste ca il mareste doar cu 1 leu? sau face alte tertipuri ca sa nu creasca salariul...ce se poate face in acest caz? multumesc!
Nu e obligatoriu sa va faca c.i.m. pe durata nedeterminata ...sunt obligati sa va creasca salariul .... După expirarea perioadei de maxim 24 de luni , salariatul va fi plătit cu un salariu de bază superior salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.

Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim al majorarii salariului, astfel incat valoarea majorarii este lasata la latitudinea angajatorului.