avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1862 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Studentă declarată inapt militar cu scoaterea din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Studentă declarată inapt militar cu scoaterea din evidenta, anii 1985: dovadă

Buna ziua, pentru dosarul de incadrare in grad de handicap, sotia mea are nevoie de o dovada ca a fost inapta medical pentru efectuarea serviciului militar studentă fiind, anii 1985. Pe atunci studentele declarate apte, efectuau instructie militara pe perioada anilor de studentie.
Cei de la Arhiva Militara au indrumat-o sa se adreseze Centrului Militar Zonal (CMZ). La fel si raspunsul facultatii unde era studenta la acea vreme, tot la CMZ au trimis-o. Insa cei de la CMZ i-au spus ca ei nu ii au in evidenta pe cei declarati inapti militar CI doar incorporabilii si rezervistii. Daca ei elibereaza un document ca nu este in evidenta lor, prin deducere rezulta ca a fost declarata inapt militar?
De unde ar putea obtine acel document? Comisia medicala care le-a facut evaluarea la acea vreme, in mod sigur a consemnat acest lucru, dar toata lumea ridica din umeri. Pe ce baza au scos-o din evidenta CMZ?

Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 31 Decembrie 2023
Marcel2017, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marcel2017 , utilizator 18:26, 31 Decembrie 2023
Exista documente pe baza carora au scos-o din evidenta CMZ ..e buna adeverinta care sa ateste sa nu e in evidenta CMZ ca fiind apt militar.
Ultima modificare: Duminică, 31 Decembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns.
Cei de la CMZ doar atat i-au transmis telefonic: nu se află in evidenta noastra. Din pacate, o simpla adeverinta cu acest continut nu ii este de ajutor sotiei mele deoarece prin acea adeverinta, daca nu se precizeaza cauza medicala pe baza careia a fost declarata inapta, ea nu poate dovedi debutul precoce al bolii.

Cornel Vasile a scris:

Exista documente pe baza carora au scos-o din evidenta CMZ ..e buna adeverinta care sa ateste sa nu e in evidenta CMZ ca fiind apt militar.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va inteleg.... dar documentele medicale in care se constata boala, ar trebui sa exista in arhiva unei institutii medicale...
Au existat la Spitalul studentesc, insa acesta s-a desfiintat iar arhiva nu a preluat-o nimeni (din spusele primariei). Iar clădirea în care a funcţionat Policlinica Studenţească a fost revendicata si apoi vanduta, fara a prelua cineva arhiva.

Cornel Vasile a scris:

Va inteleg.... dar documentele medicale in care se constata boala, ar trebui sa exista in arhiva unei institutii medicale...

Ultima modificare: Duminică, 31 Decembrie 2023
Marcel2017, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrarea în grad de handicap cu afecțiunea de astm bronsic ... Cornely Cornely Incadrarea în grad de handicap cu afecțiunea de astm bronsic este posibilă doar dacă dosarul conține documente justificative care să ateste că ... (vezi toată discuția)
Actionare in instanta mateescuconstantin mateescuconstantin Buna ziua, Am 56 de ani si 31 ani de munca(1985-2016) Am distrofie muscula progresiva erditara Am certificat de handicap gr. II din 1991 Am handicap din ... (vezi toată discuția)
Clarificarea situatiei militare cicudaf cicudaf Buna ziua, Doresc sa aflu si eu mai multe despre acest subiect. In cazul in care un cetatean al Romaniei refuza categoric sa se prezinte la centrul ... (vezi toată discuția)