Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la vanzare apartament vechi?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la vanzare apartament vechi?

Buna ziua.. Daca puteti sa ma ajutati cu un mic sfat.Doresc sa vand un apartament din cele vechi din 1982, si sa cumpăr altul in alta zona . Intrebarea mea este; conform noii legi din 2024 trebuie sa plătesc tva mărit la 9% din valoarea acestuia ? Si cine suporta acest tva ? Vânzătorul sau cumpărătorul ? Trebuie sa imi calculez foarte bine bugetul . Bănuiesc ca mai sunt si alte taxe, si nu sunt informata. Multumesc.
george-neagu, moderator
Sunteti firma sau persoana fizica ?
În anul 2024 am vândut un apartament cumpărat în 2023.
Când mai pot sa vand un apartament vechi fără sa fiu obligat la plata de tva de 19%?
Menționez ca sunt persoana fizica iar apartamentele au fost cumpărate nu provin de moștenire
apartamentul ca sa fie considerat vechi trebuie sa treaca peste el " doua revelioane " ca sa zic asa sa fie mai usor de inteles.

Definitia din Codul fiscal ar fi asta : " . livrarea unei construcții noi sau a unei părți din aceasta înseamnă livrarea efectuată cel târziu până la data de 31 decembrie a anului următor anului primei ocupări ori utilizări a construcției sau a unei părți a acesteia, după caz, în urma transformării; "

Cu alte cuvinte cumparati un apartament nou in 2024 , daca il vindeti incepand cu 01.01.2026 - e considerat vechi .