Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca pentru munca prestata ca angajat cu 2 ore pe zi, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca pentru munca prestata ca angajat cu 2 ore pe zi, se platesc ...

Daca pentru munca prestata ca angajat cu 2 ore pe zi, se platesc contribitiile pentru pensie si sanatate la norma intreaga sau nu?
Pentru contractele part-time contribuțiile sociale obligatorii se vor raporta la salariul minim. Astfel, dacă salariul brut pe care îl primește angajatul part-time, conform contractului, este mai mic de 3.300 lei pe lună, contribuțiile de pensii și sănătate vor fi raportate la această valoare, iar nu la valoarea salariului din contract.