avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1284 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inseamna “Document: Încheiere finală ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inseamna “Document: Încheiere finală (dezinvestire)”? ...

Tip solutie: Admite cererea (Ce inseamna exact)?

“Document: Încheiere finală (dezinvestire)” (Ce inseamna exact)?

Stadiu procesual: Fond (Ce inseamna exact)?

Eu am fost dat in judecata pe parte civila dar nu am primit nici-o citatie de la judecatorie. Imi poate spune exact ce inseamna ambele lucruri? Exact asta scrie pe portalul judecatoriei. Este posibil sa fiu dat in judecata cu pretentii si sa nu fiu chemat de instanta? Va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 3 Ianuarie 2024
AlexBu, utilizator
Cel mai recent răspuns: AlexBu , utilizator 18:24, 3 Ianuarie 2024
Foarte simplu.. Înseamnă că s a finalizat procesul.in prima instanta,s a admis acțiunea(adica cel care v a dat in judecata a castigat),iar sintagma cu dezinvestirea înseamnă că instanta a terminat de judecat cauza(explicat simplist).Trebuie studiat dosarul,văzut unde s a făcut citarea,văzută soluția când se va redacta etc.Mergeti la avocat urgent nu o sa meargă fără.. Stadiu procesual fond adică s a judecat în prima instanta urmând cai de atac..
Ultima modificare: Miercuri, 3 Ianuarie 2024
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Foarte simplu.. Înseamnă că s a finalizat procesul.in prima instanta,s a admis acțiunea(adica cel care v a dat in judecata a castigat),iar sintagma cu dezinvestirea înseamnă că instanta a terminat de judecat cauza(explicat simplist).Trebuie studiat dosarul,văzut unde s a făcut citarea,văzută soluția când se va redacta etc.Mergeti la avocat urgent nu o sa meargă fără.. Stadiu procesual fond adică s a judecat în prima instanta urmând cai de atac..


Fara ca eu sa fiu citat si chemat sa vad pentru ce ma da in judecata, este legal asa ceva? Nu am primit citatie si absolut nimic acasa. Uitati ce scrie pe portal:

Ora estimata: 09:00
Complet: C13 Cameră de consiliu
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: înaintat la c16 cf.art.106 alin 1 ROI, fiind completul iniţial investit cu dosarul...
Document: Încheiere finală (dezinvestire
Ultima modificare: Miercuri, 3 Ianuarie 2024
AlexBu, utilizator
Cu siguranță ați fost citat undeva, dar poate greșit s-a efectuat citarea la o altă adresă.
Ați schimbat adresa de domicilui în ultimii ani`?

Dacă ați schimbat reședința/domiciliul și n-ați anunțat partea adversă care v-a dat în judecată, este CULPA dumneavoastră, și veți suporta consecințele.

Trebuia obligatoriu în favoarea dumneavoastră să anunțați cealaltă parte din proces că v-ați schimbat adresa de domiciliu/reședință.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Ianuarie 2024
Dapix, utilizator


Dapix a scris:

Cu siguranță ați fost citat undeva, dar poate greșit s-a efectuat citarea la o altă adresă.
Ați schimbat adresa de domicilui în ultimii ani`?

Dacă ați schimbat reședința/domiciliul și n-ați anunțat partea adversă care v-a dat în judecată, este CULPA dumneavoastră, și veți suporta consecințele.

Trebuia obligatoriu în favoarea dumneavoastră să anunțați cealaltă parte din proces că v-ați schimbat adresa de domiciliu/reședință.


Nu am fost citat nicaieri domnule! Si de unde ati dedus dvs ca mi-am schimbat eu adresa de domiciliu, am mentionat eu asa ceva in acest topic? Eu am intrebat cu totul altceva
Nu am dedus nimic, v-am pus doar o întrebare, și ca urmare a răspunsului dumneavoastră să vă pot da o sugestie.
Mergeți la arhiva judecătoriei și studiați dosarul, ca să vedeți la ce adresă ați fost citat.

Eventual dacă vă permiteți, plătiți un avocat care să vă studieze profesionist dosarul.
Interesul dvs în aceast moment este să aflați la ce adresă ați fost citat în mod greșit.

La dosar se află documentrul de reprezentând citarea, precizând ziua, data și anul expedierii ciyației întocmit de curier, și adresa unde ați fost citat.

De unde știți ca n-ați fost citat niciunde, de vreme ce n-ați studiat dosarul.
Daca n-ați fost citat niciunde, s-a încalcat procedura, și e destul de grav.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Ianuarie 2024
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Dat in judecata pentru sesizari catre institutiile statului romani! ... AlexBu AlexBu Buna seara, Am fost dat in judecata pentru faptul ca am trimis sesizari catre institutiile statului Roman conf. art 51 din Constitutia Romaniai alin 1 si ... (vezi toată discuția)
Doresc o lamurire la o decizie din instanta de judecata florinamilut florinamilut Buna ziua va rog daca puteti sa imi explicati ce inseamna solutia urmatoare dintr-o sedinta de judecata, pentru a stii cum sa procedez mai departe ... (vezi toată discuția)
Contestatie executare silita popalucian popalucian Am facut contestatie la o executare silita pe data de 26.10.2016. Intre timp am aflat de pe http://portal.just.ro/ urmatoarele : 03.03.2017 Ora ... (vezi toată discuția)