avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am luat un telefon în rate la rugămintea unei ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am luat un telefon în rate la rugămintea unei familii care ...

Am luat un telefon în rate la rugămintea unei familii care îmi sunt vecini cu promisiunea ca ei vor achita ratele,ceea ce nu au făcut de 16 luni,iar cerut telefonul înapoi sau bani pe care i-am achitat eu pana acum(6000),au refuzat..ce pot face?am fost și la politie și degeaba
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti vreo dovada ca telefonul este pentru vecini?Ati incheiat cu ei un contract la notar sau unul de mana intre dvs?
Daca aveti dovezi,ii puteti actiona in instanta sau sa contactati un executor.Daca nu aveti dovezi,parerea mea este ca nu mai aveti nimic de facut.
3 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu aveti nicio dovada ca ati achizitionat telefonul pentru vecini, cu parere de rau va transmit ca puteti sa le mai dati si o lumanare aprinsa si sa zica Bogdaproste.
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti-va probe pe whatsapp. Important e sa va răspundă la mesaje
Mesaje de gen...am facut abonament pt voi, platiti ratele sau dati-mi telefonul, dar fără amenințări de genul...va dau foc .
Cu înscrisuri și martori, poate aveți ceva șanse, dar numai în instanță.
Pt 6mii de lei, merita încercat.
Vedeți dacă pe contract, pe undeva , puteti sa aflați imei-ul telefonului.
Ultima modificare: Vineri, 5 Ianuarie 2024
gi-jane2, moderator
5 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti plangere la Procuratura pentru inselaciune. Atasati dovada cumpararii (contactul de rate si factura) unde apar si datele de identificare a telefonului, dovada platilor pt rate si eventual ce alte date si dovezi mai aveti, mesaje, nr. actual al telefonului etc
Ultima modificare: Vineri, 5 Ianuarie 2024
Adrian Horatiu, utilizator
vreti sa ziceti la parchet ?
Nu e fapta penala, a fost deja la politie.

Alte discuții în legătură

Plangere penala (sau nu) pentru furt (daca se poate numi furt)? sergynyo sergynyo Buna ziua. M-am certat recent cu logodnica mea (fosta). :(( Din toata aceasta cearta, ea nu doreste sa-mi inapoieze un telefon (smartphone) plus alte obiecte ... (vezi toată discuția)
Masina vanduta de catre alta persoana decat proprietarul gicsyyy gicsyyy buna ziua , o alta persoana mi-a vandut masina , ce as putea face? (vezi toată discuția)
Cum fac o plangere penala impotriva unei persoane fizice? Nicoleta Alexandru Nicoleta Alexandru Buna ziua Persoana in cauza (o vecina) mi-a furat cartela SIM de Vodafone si a vorbit de pe ea cateva luni de zile. Eu avand doua, o pastram numai pentru ... (vezi toată discuția)