Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Am luat un telefon în rate la rugămintea unei ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Am luat un telefon în rate la rugămintea unei familii care ...

Am luat un telefon în rate la rugămintea unei familii care îmi sunt vecini cu promisiunea ca ei vor achita ratele,ceea ce nu au făcut de 16 luni,iar cerut telefonul înapoi sau bani pe care i-am achitat eu pana acum(6000),au refuzat..ce pot face?am fost și la politie și degeaba
Aveti vreo dovada ca telefonul este pentru vecini?Ati incheiat cu ei un contract la notar sau unul de mana intre dvs?
Daca aveti dovezi,ii puteti actiona in instanta sau sa contactati un executor.Daca nu aveti dovezi,parerea mea este ca nu mai aveti nimic de facut.
Daca nu aveti nicio dovada ca ati achizitionat telefonul pentru vecini, cu parere de rau va transmit ca puteti sa le mai dati si o lumanare aprinsa si sa zica Bogdaproste.
Faceti-va probe pe whatsapp. Important e sa va răspundă la mesaje
Mesaje de gen...am facut abonament pt voi, platiti ratele sau dati-mi telefonul, dar fără amenințări de genul...va dau foc .
Cu înscrisuri și martori, poate aveți ceva șanse, dar numai în instanță.
Pt 6mii de lei, merita încercat.
Vedeți dacă pe contract, pe undeva , puteti sa aflați imei-ul telefonului.
gi-jane2, moderator
Faceti plangere la Procuratura pentru inselaciune. Atasati dovada cumpararii (contactul de rate si factura) unde apar si datele de identificare a telefonului, dovada platilor pt rate si eventual ce alte date si dovezi mai aveti, mesaje, nr. actual al telefonului etc
Adrian Horatiu, utilizator
vreti sa ziceti la parchet ?
Nu e fapta penala, a fost deja la politie.