avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am muncit 3 ani și 7 luni la o societate cu contract ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am muncit 3 ani și 7 luni la o societate cu contract individual ...

Am muncit 3 ani și 7 luni la o societate cu contract individual de muncă cu norma întreaga, la următoarea societate 5 ani și 4 luni contract individual de muncă cu 2 ore ,acuma sunt angajat ca funcționar contractul cu contract individual de muncă cu norma întreaga deci nu functionar public de 4 ani câți ani vechime ar trebui să am ?Pentru că cei de aicea au socotit cei 5 ani și 4 luni că find 1 an și 4 luni la vechimea totala și automat și la sporul de vechime an pana în 9 ani și nu 12 ani și 11luni conform legii munci.Va mulțumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:19, 16 Ianuarie 2024
... la următoarea societate 5 ani și 4 luni contract individual de muncă cu 2 ore ....


Precizati perioada in care ati lucrat, de la ... pana la ...
16.03.209 până 13.09.2012 CIM 8 0re
25.05.2012 până 11.08.2017 CIM 2 ore
03.02.2020 până în prezent CIM 8 ore
25.05.2012 până 11.08.2017 CIM 2 ore = 5 ani 2 luni 16 zile vechime in munca .

Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Astfel, durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.
Atunci cei de la personal de ce îmi socotesc perioada de 5 ani și 2 luni 16 zile la o pătrime și cum ii determin sa mi socotească vechimea după legea muncii. Eu i-am întrebat verbal și ne știind legislația mi-au spus că așa se calculează vechimea în muncă beneficiind de grupa a doua a sporului de vechime
Ultima modificare: Joi, 4 Ianuarie 2024
vali ada, utilizator
Aratati-le legea...

Alte discuții în legătură

Avansare in functie pentru angajati cu cim cu timp partial Hellenne Hellenne Am nevoie de o lamurile. iata situatia: cf. Hot. 281/1993, art. 5 alin. 4, vechimea minima necesara pentru trecerea in gradatia imediat superioara este de cel ... (vezi toată discuția)
Spor de vechime pentru cim 8+2 ore alexandru andra alexandru andra Un salariat a lucrat o perioada cu CIM de 8 ore , dar a avut si un CIM partial de 2 ore. Aceasta perioada in care a lucrat 2 ore se suprapune cu perioada in ... (vezi toată discuția)
Cim cu timp partial versus spor de vechime in unitate SimonescuC SimonescuC Va solicit un punct de vedere referitor la salariatul cu CIM partial (1 ora/zi-7 ore/zi) din punct de vedere al acordarii sporului de vechime conform C.C.M. ... (vezi toată discuția)