avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua ! Dacă obțin venituri dintr-un contract ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua ! Dacă obțin venituri dintr-un contract de muncă ...

Bună ziua !
Dacă obțin venituri dintr-un contract de muncă full time de peste 12 luni și unul part-time de mai puțin de 12 luni, se iau în calcul ambele venituri la indemnizația de creștere copil ?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Manuela123456abc , utilizator 07:03, 23 Ianuarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da, se iau în calcul ambele venituri la indemnizația pentru creșterea copilului .
Ultima modificare: Vineri, 5 Ianuarie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dar dacă la jobul part time nu voi îndeplini stagiul de cotizare de 6 luni mai intra acest venit in calculul indemnizației ? Eu voi avea 5 luni lucrate in momentul in care voi intra în medicalul prenatal . Am înțeles ca de medical nu voi beneficia la al doilea job pentru ca nu am minim 6 luni lucrate. Dar la indemnizație se vor lua în calcul cele 5 luni lucrate ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu aveti stagiu de cotizare de minim 6 luni, nu veti beneficia de indemnizatia aferenta concediului medical.

Da, la indemnizația CCC se vor lua în calcul cele 5 luni lucrate .
Mulțumesc pentru răspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua revin cu o întrebare pt care nu înțeleg răspunsul ... Roxanna 94 Roxanna 94 Buna ziua Revin cu o întrebare pt care nu înțeleg răspunsul Am avut un job full time si unul part time perioada 1.01.2023-31.05.2023. Ulterior în ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie - concediu crestere copil GeorgianaGeorgiana2019 GeorgianaGeorgiana2019 Buna ziua! Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Din data de 5.02.2018-5.05.2018 (90 zile) am fost in concediu medical (sarcina cu risc). Din data ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Sofia01 Sofia01 Buna ziua! Daca sunt angajata part time la o firma si full time la alta, concediul medical de maternitate se plateste la ambele locuri de munca? Daca la jobul ... (vezi toată discuția)