Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua ! Dacă obțin venituri dintr-un contract ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua ! Dacă obțin venituri dintr-un contract de muncă ...

Bună ziua !
Dacă obțin venituri dintr-un contract de muncă full time de peste 12 luni și unul part-time de mai puțin de 12 luni, se iau în calcul ambele venituri la indemnizația de creștere copil ?
Multumesc anticipat!
da, se iau în calcul ambele venituri la indemnizația pentru creșterea copilului .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dar dacă la jobul part time nu voi îndeplini stagiul de cotizare de 6 luni mai intra acest venit in calculul indemnizației ? Eu voi avea 5 luni lucrate in momentul in care voi intra în medicalul prenatal . Am înțeles ca de medical nu voi beneficia la al doilea job pentru ca nu am minim 6 luni lucrate. Dar la indemnizație se vor lua în calcul cele 5 luni lucrate ?
Daca nu aveti stagiu de cotizare de minim 6 luni, nu veti beneficia de indemnizatia aferenta concediului medical.

Da, la indemnizația CCC se vor lua în calcul cele 5 luni lucrate .
Mulțumesc pentru răspunsuri!