Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am mostenit un ...

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Am mostenit un teren de la tatal meu, care la randul lui l-a mostenit de la verisoara sa, si verioasa de la parinti.
Ei nu au facut certificatul de mostenitor, ci doar certificat de calitate, cu toate ca terenul si-a urmat mersul la rolul fiscal de la primarie.
La ocpi pentru intabulare, imi cere certificat de mostenitor cu masa succesorala in certificat. am fost la un notar, i-am dus documentele, a inteles speta, insa imi spune ca trebuie sa faca atatea succesiuni cati defuncti au fost(logic), si nu succesiune succesiva, problema este ca la fiecarea certificat de mostenitor necesar pana la mine, imi solicita onorariu notarial (logic) plus 1% din valoarea terenului. ajungand la un cost de 22.000 ron pentru un certificat de mostenitor, pentru un teren evaluat la 200.000 ron.

Spuneti-mi, ar ajuta dpdv financiar emiterea unui singur certificat de mostenitor care sa includa toti defunctii?
Practic, la suma aceasta ingrozitoare, prefer sa renunt.
Da. Fără succesiune și certificat de moștenitor nu puteți sa avansați.
Buna ziua, da sunt constienta de acest lucru insa intrebarea era daca se poate face un certificat in care sa fie toti mostenitorii trecuti, si sa fie o singura taxa
Nu se poate , trebuie facuta succesiunea separat dupa fiecare defunct in ordinea deceselor .