Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am tot cautat sa găsesc dacă exista o lege privind ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am tot cautat sa găsesc dacă exista o lege privind dezinteresul ...

Am tot cautat sa găsesc dacă exista o lege privind dezinteresul unui copil fata de un părinte aflat în boala și nu am gasit. Ma poate ajuta cineva cu un răspuns. Ce cai legale exista pentru un copil care nu vrea sa participe la îngrijirea părintelui rămas în viata și imobilizat la pat. Sa spunem ca sunt 3 copii , 2 se ocupa de părinte in schimb al 3 -lea refuza orice implicare. . Ce se poate face împotriva lui , legal , în acest sens ?
Dany6768, utilizator
In general, membrii familiilor isi acorda sprijin in virtutea unor principii morale,nu in virtutea obligatiei legale de intretinere, iar in situatiile in care, contrar acestor principii morale persoanele ce se incadreaza in categoriile limitativ prevazute de lege, nu ofera suport membrilor familiilor aflati in situatii vulnerabile, legea permite obligarea acestora la indeplinirea obligatiei de intretinere.
([ link extern ] /)

art.513, art.516, art. 519, art.524, art.526 alin.2 și art.527 Cod Civil,
Am cauta articole menționate și concret nu m am lămurit ce pot sa fac.
E clar că n-ați citit linkul de la comentariul de mai sus. Tocmai acolo ați fi găsit răspunsul la problema dumneavoastră, și ce aveți de făcut.
Dapix, utilizator