Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, in perioada sept 1990-sept 1991 am fost in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, in perioada sept 1990-sept 1991 am fost in concediu ...

Buna seara, in perioada sept 1990-sept 1991 am fost in concediu pt cresterea copilului.Sunt pensionata dar pt aceasta perioada nu s a considerat nici vechime in munca si nu am prezentat nici adeverinta cu sumele lunare incasate in aceasta perioada. Legea prevede aveste venituri contributive? Multumesc
DECRET-LEGE nr. 31 din 18 ianuarie 1990 privind concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în vîrsta de pînă la un an (n vigoare de la 19 ianuarie 1990 până la 10 iulie 1997)

art. 3
Perioada concediului pentru sarcina şi lehuzie şi a concediului pentru îngrijirea copilului în vîrsta de pînă la un an constituie vechime în munca şi se include în calculul vechimii neîntrerupte în munca şi în aceeaşi unitate.
Mulțumesc pt răspuns.Daca solicit o adeverință din care sa rezulte exact perioada C C C ,adică sept 1990-sept 1991 și veniturile încasate în aceasta perioada și o depun la Casa de Pensii aceasta adeverință ar trebui luata în calcul ca și vechime precum ca și contribuție?Mulțumesc!
da, trebuie luata in calcul .