Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concesiune loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concesiune loc de veci

Buna ziua. In urma decesului mamei mele, prin certificatul de mostenitor am dobandit si dreptul de concesiune al locului ei de veci. Taxa aferenta concesiunii este achitata pana in 2041, inca de cand mama traia. Acum, administratia cimitirului imi cere sa incheie un alt contract de concesiune pe numele meu si sa achit din nou taxa. La intrebarea mea "Ce se intampla cu taxa achitata deja pe 18 ani inainte", raspunsul lapidar a fost "se pierde". Eu nu pot sa accept asa ceva. Il consider un abuz. Am citit Regulamentul cimitirului, am citit Legea care face referire la acest subiect, nu se specifica nicaieri ca o taxa trebuie achitata de 2x. Iar daca -Doamne fereste-decedez eu intre timp, urmasii mei vor achita aceeasi taxa iar??? Am trimis o adresa atat administratiei cimitirului cat si Administratieie dimeniului public, solicitand lamurirea situatiei, nu am primit inca nici un raspuns. Poate ma ajutati cu un sfat. Multumesc. La multi ani ! Olimpia
Buna ziua. Revi, deoarece între timp am primit raspuns: și anume că nu se pot returna banii plătiți - e vorba de 620 lei - care nu mai produc efecte, pentru ca am preluat eu concesiunea prin plata pe 10 ani. Adica tot ceea ce a fost platit intre 2024 si 2041 pe numele mamei mele, nu se stie unde sunt...cert este ca mie nu mi se restituie. Acesta chiar e abuz! Ce as putea sa fac oare? Nu e vorba atat despre banii respectivi, cat despre felul in care procedeaza Administratia domeniului public! Parca ar fura - la propriu - din buzunarele noastre! Nici regulamentul cimitirului, nici Hotararea de consiliu Local la care face Administratia cimitirului referire, nu specifica nimic in acest sens. Totul e trecut sub tacere. Cate mii or fi oare in aceasta situatie? Cate zeci-sute de milioane isi insuseste astfel Administratia domeniului public prin Administratia cimitirului? Si in ce cont ???